عیب یابی اجاق گاز

در این مقاله می خواهیم به مواردی که ممکن است یک تکنسین در هنگام عیب یابی اجاق گاز با آن روبه رو شود اشاره کنیم.

انواع خرابی ها در اجاق گاز:

در مسیر عیب یابی اجاق گاز ممکن است با مشکلاتی نظیر جرقه زدن دستگاه ، روشن نشدن اجاق گاز و یا طولانی شدن مدت زمانی که طول می کشد تا شعله ها روشن شوند، برخورد کنیم. شعله های اجاق گاز نباید زرد بسوزند. زرد سوختن آن نشان دهنده مشکلی خاص است.

گاهی اوقات نیز مشاهده می کنیم که شعله اجاق گاز به شکل یکسان در دور دایره ایی که از آن خارج می شود، یکنواخت بیرون نمی آید و به طور یکسان پخش نمی شود و در حقیقت شعله در بعضی نقاط بیشتر و در بعضی نقاط کمتر است که این نیز خود یکی از مشکلات در مسیر عیبب یابی اجاق گاز است.

صدای شعله اجاق گاز نیز اگر بیش از حد باشد می تواند نوعی مشکل را در اجاق گاز نشان دهد. بلند بودن شعله اجاق گاز و دود کردن آن نیز از جمله مشکلات دیگری است که ممکن است تکنسین با آن مواجه شود. گاهی اوقات فر اجاق گاز دچار مشکل می شود. تنظیم نبودن درجه حرارت فر و خاموش شدن ناگهانی آن نیز از جمله این مشکلات است.

راهکارهایی برای عیب یابی اجاق گاز:

حال که تمامی مشکلات را بررسی کردیم به نحوه برطرف کردن آنها می پردازیم. در صورت جرقه نزدن اجاق گاز باید مواردی نظیر ترانس جرقه و یا کلید جرقه را چک کرد. اگر این دو مورد را بررسی کردیم و مشکلی وجود نداشت باید سیم های قطع را چک کنیم. شاید چینی جرقه شکسته باشد. در مسیر عیب یابی اجاق گاز اگر شعله های اجاق گاز روشن نشود باید مراحل زیر را بررسی کنیم.

در درجه اول ممکن است سوراخ هایی که شعله از آن خارج می شود مسدود باشند که می توان به راحتی آن را با یک برس  تمیز کرد. اما اگر با برس نیز سوراخ ها باز نشد باید پیلوت را تعویض کنیم.

گاهی اوقات مشاهده می کنیم که مدت زمان زیادی لازم است تا کلید اجاق گاز را نگه داریم تا شعله روشن شود و روشن باقی بماند. برای رفع این مشکل باید ترموکوبل و اجزای متصل به آن را چک کنیم.

نکاتی درباره شعله گاز:

شعله اجاق گاز در حالت طبیعی باید به رنگ آبی باشد اگر زرد میسوزد نسبت هوای موجود در مخلوط کم است که باید صفحه مخلوط کن اجاق گاز را مقداری باز کنیم. در بالا گفتیم که در مسیر عیب یابی اجاق گاز ممکن است دریابیم که شعله به میزان مساوی از سورا خ ها خارج نمی شود که در اینصورت باید سوراخ های شعله و ژیگلور را بررسی کنیم.

گاهی اوقات خاموش شدن پیلوت مشکل ساز است که برای رفع کردن این مشکل، تکنسین بایدصفحه محفظی اجاق گازی که مخلوط کن دارد را اندکی ببندد در حقیقت چون مقدار گازی که به پیلوت می رسد کم است این مشکلل به وجود می آید.

نکاتی درباره شعله اجاق گاز وجود دارد. اگر شعله دود می کند باید مقدار گاز را کم کنیم چرا که مقدار گاز نسبت به هوا بیشتر است و در نتیجه باعث ایجاد دود می شود. اگر شعله اجاق گاز خیلی بلند است باید گاز هوا را کم کنیم چرا که مقدار گاز همراه هوا زیاد است.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *