آموزش تست المنت لباسشویی

آموزش تست المنت لباسشویی

یکی از قطعات مهم و پرکاربرد لباسشویی، المنت آن است زیرا باعث تنظیم دما آب شده و امکان شست و شوی تمیز و موثر لباس ها را فراهم می کند. با خراب بودن این قطعه، مشکلاتی برای لباسشویی پیش آمده و دیگر نمی توان لباس های تمیز داشت. بنابراین آموزش تست المنت لباسشویی به منظور اطمینان از عملکرد آن ضروری می باشد.

تست المنت لباسشویی معمولا به دو روش سنتی و جدید انجام می گیرد. اگرچه روش سنتی در بسیاری موارد، ممکن است به عنوان تست المنت و اطمینان از کارکرد صحیح آن، مناسب نباشد.

تخصصی ترین آموزش تعویض المنت لباسشویی در فاران سرویس

اما در این مقاله به معرفی یک روش از آموزش تست المنت لباسشویی مطرح شده است:

آموزش تست المنت لباسشویی به روش سنتی

بسیاری از افراد برای کنترل عملکرد صحیح این قطعه، از روش های سنتی مانند لمس درب ماشین لباسشویی استفاده می کنند. اگر چه این روش در برخی موارد برای تست المنت موثر می باشد.

اما همیشه نمی توان به آن اعتماد کرد زیرا تنها هنگام شست و شو، آب متناسب با دمای تنظیم شده، گرم می شود. به علاوه در برخی موارد، درب لباسشویی دارای پوشش عایق پلاستیکی بیرونی است، که احساس گرما از طریق لمس شیشه را سخت می کند.

آموزش تست المنت لباسشویی

تقریبا اکثر لباسشویی های مدرن که جدیدا به بازار عرضه شده اند، دارای قابلیت کنترل دمای آب در حین شست و شو می باشند.

و در صورتی که دما به مقدار تنظیم شده افزایش نیابد، خطا یا اروری را در صفحه نمایش نشان می دهد. لذا عدم کارکرد صحیح المنت از طریق توقف برنامه و نمایش خطا مشخص خواهد شد. این در حالی است که در لباسشویی های قدیمی تر، که تایمر مکانیکی آن را کنترل می کنند، خطا و اروری نشان داده نمی شود.

حتی ماشین به برنامه شست و شو ادامه خواهد داد. بنابراین برای اطمینان از نحوه عملکرد المنت، بعد از قطع برق لباسشویی لازم است مراحل زیر انجام شود:

در مرحله اول و قبل از باز کردن موتور لازم است که هیدروستات چک شود و در صورت لزوم، هیدروستات جدید را با نوع قدیمی تعویض کرد.

اما در صورتی که بعد از آن، دستگاه لباسشویی کار نکرد و یا بعد از آبگیری و چرخیدن، قطع شود و یا زمان شست و شوی دستگاه بیش تر از زمان تنظیم شده باشد.

در این حالت المنت لباسشویی دچار خرابی یا سوختگی شده است.

مرحله بعد در تست المنت لباسشویی

در مرحله بعد، از طریق جدا کردن محفظه جاپودری، پنل بالای و لاستیک دور درب لباسشویی می توان به المنت دسترسی داشت و با کشیدن سوکت سنسور المنت و فیش های المنت، و در ادامه شل کردن مهره روی آن، المنت را جدا کرد.

تست المنت لباسشویی

تست کردن المنت لباسشویی

در ادامه برای تست سلامت و عیب یابی المنت می توان به دو روش اقدام کرد:

در روش اول، می توان با استفاده از سیم، به المنت برق داد که در صورت سالم بودن المنت، گرم می شود.

در روش دوم، از اهم متر برای تست استفاده کرده و آن را روی بزر (Bezzer) قرار داده و پروب ها را به دو سر المنت متصل می کنیم. حال اگر بوق زد، یعنی المنت سالم است و اتصال برقرار شده است .

اما اگر بوق نزد، نشان می دهد که مدار وصل نیست و المنت خراب است و باید تعویض شود. بعد از تست المنت لباسشویی و در صورت سالم بودن آن، لازم است سنسور آن نیز با اهم متر تست شود تا اندازه مقاومت آن و وضعیت سلامت آن مشخص شود. باید دقت کرد که پیش از خارج کردن سنسور المنت و خود المنت، خود سرسیم ها یا فیش ها قطع نشده باشند.

تست المنت ماشین لباسشویی

استفاده از اهم متر برای تست المنت لباسشویی

بعد از تست المنت و سنسور المنت اگر مشخص شد که هر دو سالم هستند.

باید ترموستات را بررسی کرده و اگر مشکل از ترموستات بود، اقدام به تعویض آن کنیم. بعد از اثبات سالم بودن ترموستات یا تعویض آن، اگر مشکل همچنان باقی ماند:

مشکل ممکن است مربوط به برد الکتریکی باشد که در این صورت ریست دستگاه ممکن است مشکل را برطرف کند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *