آموزش تعمیرات لباسشویی از آنجایی اهمیت می‌یابد که بدانیم تعمیر این دستگاه یک بازار فعال داشته و می‌تواند برای تعمیرکاران منافع مالی بسیاری داشته باشد. حتی اگر نیازی به این حرفه ندارید، خواندن این مقاله خالی از لطف نیست. اگر به کارهای فنی و تعمیرات لوازم خانگی علاقمند هستید، این مقاله کمک می‌کند تا برخی از خرابی‌های این دستگاه را بشناسید.

آموزش صفر تا صد تعمیرات لباسشویی توسط اکادمی فاران سرویس

داشتن شناخت بهتر از مشکلات و معایب دستگاه کمک می‌کند تا در زمان وقوع خرابی، بهترین تصمیم را بگیرید. از طرفی، وقتی شما با اجزاء دستگاه آشنا باشید و برخی از مشکلات رایج در آن را بشناسید، از دستگاه خود بهتر استفاده خواهید کرد. گاهی اوقات بروز خرابی‌های دستگاه خانگی به دلیل عدم آگاهی در استفاده از آن می‌باشد.

ما قصد داریم در این مقاله به شما اجزا و محل قرارگیری لباسشویی را بشناسانیم همچنین شما باید در ابتدا علت های خرابی سپس آموزش تعویض قطعات ،ارورها ، نصب و ریست لباسشویی را می آموزید همچنین برای نگهداری درست باید طرز استفاده صحیح و نحوه استفاده از شوینده را بلد باشید. در آخر برای شروع کار تعمیرات خود ابزارهای لازم برای تعمیرات لباسشویی را یاد میگیرید .

آموزش تمامی قطعات، اجزا و محل قرارگیری در لباسشویی

آموزش تعمیرات لباسشویی تنها برای افرادی که متقاضی ورود به بازار کار هستند، اختصاص ندارد. حتی کاربران این وسیله خانگی نیز باید تا حدودی درباره قطعات تشکیل دهنده ماشین لباسشویی نیز اطلاعاتی داشته باشند. مسلما آموزش تمامی قطعات و اجزاء لباسشویی در این نوشتار نمی‌گنجد.

باید ساعت‌ها وقت گذاشت و با کمک اساتید فن با پیچ‌وخم‌های آن آشنا شد. آنچه که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم، محل قرارگیری ماشین لباسشویی است. در خانه‌های بزرگ برای لباسشویی یک اتاق جداگانه در نظر می‌گیرند که به آن لاندری می‌گویند. در این اتاق میز اتو، خشک کن و کمد لباس‌ها قرار می‌گیرد. اما در خانه‌های کوچکتر جای ماشین لباسشویی در آشپزخانه و در نزدیکترین قسمت به لوله آب و خروجی فاضلاب می‌باشد.

آموزش تعویض قطعات لباسشویی

آموزش تعویض قطعات لباسشویی از جمله سرفصل‌های مهم و تخصصی در آموزش تعمیرات لباسشویی است. این بخش از آموزش مخصوص افرادی است که قرار است وارد این حرفه تخصصی شوند. اما آشنایی مختصر با این مقاله برای سایر افراد خالی از فایده نیست.

در ادامه به برخی از قطعات قابل تعویض در ماشین لباسشویی اشاره می‌شود. این نوشتار می‌کوشد تا ضمن معرفی قطعات قابل تعویض ماشین، اطلاعات فنی شما کاربران عزیز را ارتقاء دهد. آشنایی با این مقوله باعث می‌شود بهتر بتوانید در هنگام وقوع مشکل تصمیم بگیرید.

 •  کلید استارت یا خاموش و روشن
 •  چراغ هشدار یا لامپ روشن یا خاموش کردن
 •  میکروسوییچ
 •  میکروسوئیچ مگنتی درب
 •  هیتر یا المنت
 •  ترموستات ماشین
 •  واتر پمپ یا همان پمپ تخلیه
 •  تایمر
 •  موتور ماشین

آموزش علت‌های خرابی ماشین لباسشویی

آموزش تعمیرات لباسشویی به معنای دقیق، فراگیری علت‌های خرابی دستگاه است. این که تکنسین بتواند یک قطعه آسیب دیده را تعمیر کند، تنها پنجاه درصد کار است. بقیه کار مربوط به دانستن علت و چرایی بروز خرابی در قطعه است. حتی اگر کاربران ماشین لباسشویی نیز به این مساله وقوف داشته باشند، رفتار بهتری با دستگاه خود خواهند داشت.

به عنوان مثال اگر بدانیم دلیل خرابی کنترل پنل چیست، به اندازه کافی از پودرهای شستشو استفاده خواهیم کرد. اگر بدانیم یکی از دلایل سایش در یاتاقان ریختن بیش از حد لباس در ماشین است، آن را کامل پر نخواهیم کرد. قبل از استفاده از ماشین لباسشویی درباره نحوه به کار انداختن، محل قرارگیری، اصول نگهداری و…. اطلاعات به دست آورید.

آموزش ارورهای ماشین لباسشویی

یکی از مباحث آموزش تعمیرات لباسشویی، فراگیری کد خطاهایی است که ماشین لباسشویی صادر می‌کند. ارورها در هر ماشین لباسشویی متفاوت است. هر کدام از برندهای مختلفی که در بازار ایران وجود دارد، به شکلی مجزا ارور می‌دهند. لذا برای هر یک از این برندها، باید شناخت کاملی از نوع ارور داشت و به خوبی با عملکرد دستگاه آشنا بود.

ارور های لباسشویی

در هر کدام از ماشین‌های لباسشویی نیز ارروها به گونه‌ای مستقل برطرف و عیب یابی می‌شوند. اگر در خانه ماشین لباسشویی ایرانی یا خارجی دارید، بهترین پیشنهاد مطالعه دقیق دفترچه راهنمای آن است. سپس برای تکمیل دانسته‌های خود می‌توانید به سایت‌های مربوطه رفته و درباره آن ارور اطلاع کسب کنید. سپس با اطمینان خاطر کار را به یک تکنسین ماهر بسپارید.

آموزش نصب لباسشویی

نحوه نصب ماشین لباسشویی از جمله سرفصل های آموزش تعمیرات لباسشویی به شمار می‌رود. این که چطور ماشین را نصب کرده و آن را تراز کنیم، می‌تواند یک راه بهینه در صرفه جویی در زمان شستشو و هزینه‌های مصرفی باشد. تراز قرار دادن ماشین، از مصرف بی‌رویه آب و پودرهای شوینده جلوگیری می‌کند. در ابتدا یک مکان ویژه برای دستگاه در نظر بگیرید.

حتما بخوانبد : آموزش نصب لباسشویی ۰ تا صد

سپس شلنگ‌های ورودی آب سرد و گرم و تخلیه را نصب نمایید. مطمئن باشید، پریز برق نزدیک به ماشین باشد. حالا نوبت تراز کردن پایه های ماشین می رسد. سعی کنید وزن ماشین روی هر چهار پایه قرار بگیرد. این پیچ‌ها قابل تنظیم هستند. به صورت دستی می‌توان پیچ‌ها را تنظیم کرد تا ماشین کاملا تراز شود.

آموزش ریست لباسشویی

یکی دیگر از سرفصل های آموزش تعمیرات لباسشویی، فراگرفتن نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی است. خوشبختانه عمده خرابی هایی که برای ماشین لباسشویی رخ می دهد با ریست کردن قابل رفع هستند. بیشتر ماشین ها، دکمه ریست کردن را روی مانیتورهای دیجیتالی خود دارند. البته به صورت دستی نیز می توان ماشین را ریست کرد.

در ادامه به سه مشکل که با ریست کردن قابل رفع هستند، اشاره می شود. نوسان برق می تواند باعث وقفه در عملکرد دستگاه شود. حتی قطعی برق نیز می تواند باعث اختلال در کار ماشین گردد. همچنین ورود ولتاژ غیر طبیعی و به صورت ناگهانی نیز امکان دارد ماشین را تحت تاثیر قرار دهد. هر کدام از این موارد با ریست کردن قابل رفع هستند.

طرز استفاده صحیح از لباسشویی

طرز استفاده درست و اصولی از لباسشویی نیاز شما را به آموزش تعمیرات لباسشویی به تعویق می اندازد. هر چند که پیشنهاد می شود حتما قبل از بروز هر گونه خرابی درباره طرز کار قطعات، علل خرابی و تعمیر ماشین مطالبی بدست آورید. استفاده بهینه از ماشین باعث ماندگاری بالای دستگاه و عدم پرداخت هزینه های تعمیر به سرویسکار می شود. در ادامه به مهمترین موارد استفاده درست از ماشین لباسشویی اشاره می‌شود :

 •  جداسازی لباس ‌ها بر اساس رنگ و وزن
 •  انتخاب برنامه شستشو
 •  تنظیم دمای مناسب
 •  استفاده از پودر به مقدار کافی
 •  پر کردن دیگ تا ظرفیت سه چهارم آن
 •  اطمینان از بسته بودن درب ماشین
 •  نظافت و خشک کردن دیگ و نوارهای پلاستیکی آن پس از خاتمه شستشو

نحوه استفاده از شوینده لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که در آموزش تعمیرات لباسشویی به هنرجویان و افراد علاقمند تعلیم داده می‌شود، شوینده‌های ماشین لباسشویی است. باید به اندازه مورد نیاز از پودرهای ماشین لباسشویی استفاده کرد. متاسفانه برخی از افراد با سرازیر کردن بسته پودر ماشین لباسشویی باعث می‌شوند تا کف زیادی تولید شود. آنقدر که کف حاصله از درب ماشین لباسشویی به بیرون سرازیر می‌شود.

این مقدار مصرف ضمن این که به بافت لباس ها آسیب می‌زند، باعث خرابی دستگاه نیز می شود. استفاده کمتر از این مقدار نیز لباس ها را چرک تحویل کاربر خواهد داد. در محفظه مخصوص پودر ماشین، آن که بزرگتر است، ویژه پودر ماشین لباسشویی است و محفظه کوچکتر نیز خاص مایع نرم کننده لباس‌ها و ملحفه‌ها می‌باشد.

ابزارهای لازم برای تعمیرات لباسشویی

آموزش تعمیرات لباسشویی بدون در اختیار داشتن ابزار و وسایل لازم برای تعمیر غیر ممکن است. هر تعمیرکاری برای انجام تعمیرات ماشین لباسشویی خود نیاز به یک جعبه ابزار دارد. در این جعبه ابزار چه لوازمی قرار می گیرد؟ آنچه که اهمیت دارد، دانش و شناخت کافی درباره قطعات ماشین و علل خرابی است. این که چطور هر قطعه خراب را تعمیر کرد. شاید آنچه که در جعبه ابزار یک تکنسین یافت می‌شود، در خانه شما نیز باشد،

مانند: سیم چین، انبردست برای بریدن انواع سیم ها، لخت کردن سیم برق و غیره، چسب برق، انواع آچار شامل فرانسه، پولی کش، آلن، انواع مختلف پیچ گوشتی، نوار چسب برق ، فازمتر برای تشخیص وجود برق و روغن برای لحیم کاری.

هیدروستات لباسشویی
آموزش تعویض هیدروستات لباسشویی
تست هیدروستات ماشین لباسشویی
آموزش تعویض میکروسوئیچ لباسشویی
تست میکروسوئیچ درب لباسشویی
اموزش تعویض کمک فنر لباسشویی
تعویض لاستیک دور درب لباسشویی بوش
تعویض لاستیک دور درب لباسشویی سامسونگ
آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی ال جی