آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی

آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی یکی از اجزا و قطعات مهم در لباسشویی است که در استفاده درست و بهینه آن بسیار مهم است که در برخی اوقات به خاطر بی دقتی به این قطعه و تمیز نکردن آن باعث خرابی می شود و باید تعویض گردد. پس از این رو ما قصد داریم در این متن به مراحل آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی بپردازیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم.

در واقع وظیفه این لاستیک این است که بین دیگ و بدنه ماشین لباسشویی فاصله ای ایجاد کند تا در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی به خاطر سرعت بالا دیگ ماشین دچار لرزش و سر و صدا زیاد نشود.

خدمات تعمیر ماشین لباسشویی در مجموعه فاران سرویس

لاستیک دور درب لباسشویی به هر دلیلی ممکن است دچار پارگی و یا شل شدگی، پوسیدگی و یا جرم گرفتن شود که در صورت هرگونه نشتی باید در اسرع وقت آن تعویض شود و خراب بودن آن ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند و در فرآیند شستشو مشکل ایجاد کند. پس در ادامه به تمامی مراحل تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت. باید این نکته را در نظر گرفت که تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی در همه ماشین ها با برند های مختلف تقریبا یکسان است و برای تعویض می توانید از این مراحل استفاده نمایید.

مراحل آموزش تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

در مرحله اول آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی باید بگوییم که در ابتدا برق ورودی به ماشین لباسشویی را باید قطع کرد. یعنی یا دوشاخه را از پریز بکشید و یا برق را قطع نمایید.

مرحله بعد برای تعویض لاستیک این است که درب بالایی را باز کنید.

برای این کار ابتدا دو پیچی که در قسمت پشتی ماشین لباسشویی قرار گرفته است را باز کنید و بعد درب را از ماشین جدا کنید.

در مرحله بعدی، بعد از برداشتن درب بالایی پیچ هایی در پشت پنل جلویی است:

باید آن ها باز کنید.این کار باید با دقت لازم صورت گیرد تا به برد ماشین هیچ صدمه ای وارد نشود.

بعد از آن جاپودری را بیرون آورده و پیچ هایی که زیر جاپودری قرار دارد را باز کنید.

در این مرحله باید با دقت تمام کابل های ارتباطی به برد را قطع کرده تا به برد آسیب وارد نشود.

و بعد از آن قاب جلویی قسمت بالایی ماشین لباسشویی را جدا کنید.

در مرحله بعد باید درب پایینی که در جلو ماشین لباسشویی قرار دارد و پمپ تخلیه و فیلتر در آن قرار گرفته است را باز کرده و تمامی پیچ ها را باز کنید.

اموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی

آموزش تعویض لاستیک دور درب انواع لباسشویی

در آوردن لاستیک

بعد از اینکه تمامی پیچ ها را باز کردید در این مرحله باید لاستیک دور درب را درآورید. لاستیک دور درب در واقع به وسیله یک سیم گرد و فنر به دو طرف یعنی یکی به دیگ و یکی دیگر هم به بدنه جلویی ماشین وصل شده است. پس در ابتدا باید این سیم و فنر را باز کنید تا بتوانید لاستیک را دربیاورید.

مرحله بعد این است که باید پیچ میکرو سوئیچ باز شود و کابل متصل به آن هم جدا شود تا بتوان قاب جلویی را به طور کامل درآورد.

در این مرحله باید لاستیک نو را جایگزین لاستیک کهنه کرد و تمامی این مراحل را برعکس انجام دهید و تمامی قاب ها و پیچ ها را در سر جای خود نصب نمایید.

نکته ای که در آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی مهم است و باید به آن توجه کرد این است که از وسایل نوک تیز مثل چاقو و یا پیچ گوشتی برای جا انداختن لاستیک دور درب ماشین استفاده نکنید زیرا دوباره لاستیک دچار پارگی و یا سوراخی می شود.

نکته دیگر اینکه اگر شما هزینه کافی برای تعویض لاستیک را ندارید و لاستیک شما دچار پارگی ریز و یا جرم کمی شده است می توانید لاستیک را با چرخش ۱۸۰ درجه تغییر دهید و پارگی و یا جرم گرفتگی را در قسمت بالا قرار دهید.

انواع لاستیک درب ماشین لباسشویی

اما در آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی باید بگوییم که لاستیک ها انواع مختلفی دارند که شما با توجه به نوع نیاز و نوع ماشین خود می توانید آن را انتخاب نمایید. به طور کلی سه نوع لاستیک دور درب ماشین لباسشویی وجود دارد که عبارت هستند از:

نوع اول

نوع اول لاستیک دور درب ساده است که که بسیار ساده و معمولی می باشد و هیچ گونه شیاری بر روی آن وجود ندارد که در مقایسه با دیگر مدل ها تعویض و نصب آن بسیار راحت تر می باشد.

نوع دوم

نوع دوم لاستیک درب دور ماشین لباسشویی از نوع تک سوراخ می باشد. و تنها تفاوتی که با نوع اول و یا قبلی دارد در وجود شیار است که در این مدل وجود دارد و در نوع قبل وجود نداشت. اما کارکردی که این شیار در روند شستن لباس دارد این است که در گردش آب و ریختن آب بر روی لباس ها تاثیر دارد. به این گونه که این نوع از لاستیک ها به وسیله یک شیلنگ به محفظه جاپودری نصب و متصل می شوند.

و در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی این شیار بر روی لباس ها آب می ریزد.

نوع سوم

نوع سوم این لاستیک ها، لاستیک دور درب چراغ دار است که این نوع لاستیک معمولا نسبت به دو نوع قبلی گران تر است و قیمت بیشتری دارد. این مدل معمولا دو شیار دارد که این شیار ها باعث شده است که اندازه آن نسبت به سایر لاستیک ها بزرگ تر باشد.

در واقع این دو شیار هر کدام کارکرد خود را دارند یکی از آن ها برای گردش آب است و دیگری که چراغدار می باشد با عنوان لامپ ماشین لباسشویی کاربرد دارد. از آنجایی که این نوع لاستیک مدل جدید است و تازه به بازار وارد شده است نصب آن هم کار چندان آسانی نیست و بهتر است برای وصل کردن آن از یک متخصص و تعمیرکار در این زمینه بهره ببرید.

اما در مورد آموزش تعویض لاستیک دور درب لباسشویی باید این نکته را گفت که نصب لاستیک های دور درب معمولی و ساده کار دشواری نیست .

و شما با انجام تمامی مراحل گفته شده در این متن و البته با حوصله و کمی دقت می توانید به راحتی خودتان در منزل تعویض لاستیک را انجام دهید و معمولا به هیچ تعمیرکاری نیاز نیست.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *