اجزای تلویزیون

اجزای تلویزیون

اجزای تلویزیون بخش های متفاوتی دارد که از کنار هم قرار گرفتن آنها این جعبه جادویی امواج را به تصویر تبدیل می کند. از تولید اولین نمونه های این جعبه جادویی اجزای تلویزیون تغییرات زیادی داشته است. تمامی این اجزا در جهت خلق و به تصویر کشیدن هر چه بهتر دنیای اطراف ما فعالیت داشته اند. اهمیت فعالیت درست هر کدام از این اجزاء در کیفیت و طراحی تلویزیون نیز تاثیرگذار است به شکلی که به رقابتی در دنیای تولیدات لوازم خانگی تبدیل شده است.بخشی از اجزای مهم تلویزیون عبارتند از:

– مین برد
– برد پاور
– برد تیکان
– پنل تلویزیون
– بک لایت
– کابل فلت
– پورتUSB
– بلندگو
– کنترل تلویزیون

ما در مجموعه تعمیر تلویزیون در سریع ترین زمان ممکن به خدمات رسانی میپردازیم.

مین برد بخشی مهم از اجزای تلویزیون

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین بخش های تلویزیون مین برد می باشد. این بخش از دستگاه شما در حقیقت مانند سی پی یو کامپیوتر است. مین برد وظیفه دارد تا تصاویر را پردازش کند و از ورودی های متفاوت پالس و امواج صدا و تصویر را تولید و در اختیار شما قرار دهد. مین برد در ساختار تلویزیون در بخش مرکزی قرار دارد. این دستگاه جریان الکتریکی را از برد پاور دریافت می کند و پس از پردازش به صورت صدا و تصویر در اختیار بیننده قرار می دهد. ارتباط صحیح این بخش با برد در صدا و تصویر مشخص خواهد شد.

اجزای تلویزیون

مین برد از اجزای تلویزیون

برد پاور تلویزیون چه کاربردی در آن دارد

یکی دیگر از اجزای تلویزیون که اهمیت بالایی در عملکرد آن دارد برد پاور می باشد. این بخش منبع اصلی تغذیه تلویزیون می باشد. در زمان ورود جریان برق ۲۲۰ ولتی یکسو سازی جریان به کمک پل دیود انجام می شود و با تبدیل جریان به ولتاژ dc، در نهایت باعث روشن شدن تلویزیون می شود. به بیان ساده برد پاور تلویزیون وظیفه تغذیه ولتاژ بخش های مختلف تلویزیون را بر عهده دارد. یک برد پاور در تمام تلویزیون ها طراحی شده از بخش های زیر تشکیل شده است:

– مدار محافظ
– مدار یکسو کننده ولتاژ
– مدار نوسان ساز

کاربرد برد پاور تلویزیون

کاربرد برد پاور تلویزیون

اهمیت برد تیکان تلویزیون

یکی از کارهایی که در قطعات تلویزیون انجام می شود پردازش اطلاعات تصویر می باشد. این بخش ارتباط مستقیم با پنل تلویزیون دارد و بخش نمایش این دستگاه مستقیما به این برد وابسته می باشد. در ابتدا اطلاعات وارد مین برد می شود و سپس کابل LVDS FLAT این اطلاعات را به برد تیکان انتقال می دهد و این برد با تبدیل ولتاژ رسیده به ولتاژهای متفاوت به بخش های دیگر تلویزیون کمک می کند تا بتواند تصویر را نمایش دهند. طراحی این برد در تلویزیون اهمیت زیادی دارد و اگر توانایی دریافت و تجزیه ولتاژهای رسیده را نداشته باشد می سوزد.

برد تیکان تلویزیون

برد تیکان تلویزیون از اجزای تلویزیون

جزئیات مهمی که در مورد اجزای تلویزیون و پنل تلویزیون باید بدانید

صفحه نمایش یا پنل تلویزیون اصلی ترین و گرانترین بخش تلویزیون می باشد. تمامی قطعات و بخش های الکترونیکی تلویزیون در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا فرکانس های دریافت شده را تبدیل به تصویر روی صفحه نمایش نمایند. در سالهای اخیر این بخش نیز دستخوش تغییرات بزرگ و شگفت انگیزی شده است. انواع پنل های مورد استفاده در دسته بندی زیر قرار می گیرد:

  • CRT
  • LCD
  • LED
  • QLED
  • OLED
  • پنل پلاسما

در طراحی پنل ها از سه فناوری VA,IPS,TN استفاده می شود که پنلVA دارای بهترین کیفیت تصویر و رنگ و جدیدترین طراحی می باشد.

بک لایت تلویزیون چه ویژگی هایی دارد

تصویر ارسالی به تلویزیون بدون داشتن یک منبع نور قابل مشاهده نمی باشد. هنگامی که فن آوری LCD در تولید پنل ها مورد استفاده قرار گرفت بخشی برای تلویزیون طراحی شد تا تصویر روی صفحه نمایش قابل مشاهده باشد. منبع نوری که به دیدن تصویر کمک می کند بک لایت نام دارد. بک لایت تلویزیون نسبت به لامپ های فلورسنتی که برای این هدف استفاده می شد کارایی بالاتری دارد.بک لایت ها مانند نور سفیدی هستند که برای دیدن عکس رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. بک لایت در یک فاصله مشخص در پشت پنل قرار گرفته است. آسیب به این بخش در کیفیت تصویر تصویر نمایش داده شده توسط تلویزیون قابل مشاهده است.

کابل فلت تلویزیون چه کاربردی دارد

کابل فلت تلویزیون یک مجموعه شامل تعداد زیادی رشته های سیم است که به شکلی کنار هم قرار گرفته اند تا فضای کمتری را اشغال کنند. اهمیت کابل فلت به آن دلیل است که پایان مسیر پردازش تصویر به آن منتهی می شود. این کابل یک مسیر ارتباطی مهم است که آی سی و پردازشگر را به یکدیگر وصل می کند. کابل فلت نیز در طراحی تمامی تلویزیون های جدید در نظر گرفته شده است. اطلاعات تصویر از برد آدرس وارد کابل فلت می شود و پس از عبور از آن و پردازش به صورت خروجی در صفحه نمایشگر دیده می شود.

فلت تلویزیون یکی از ویژه ترین اجزای تلویزیون

تصویرهایی که در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی مشاهده می کنید از ستون های رنگی تشکیل شده اند. برای ارتباط این ستون ها یک قطعه در تلویزیون طراحی شده است که به آن فلت می گویند. آی سی و پردازشگر تصویر در وسط فلت قرار می گیرند. یکی از نکاتی که در زمان تمیز کردن پنل تلویزیون باید به آن توجه کرد این است که نباید از هیچ نوع مایعی برای تمیز کردن این بخش استفاده کرد چون ممکن است رطوبت از بین ستون های ذکر شده در پنل عبور کند و به قسمت فلت برسد و به این قسمت آسیب وارد کند.

پورت USB تلویزیون

طراحی های جدید نمایشگرهای تلویزیون به سمتی پیشرفت که قابلیت های گسترده ای را در اختیار مخاطبان جعبه جادویی قرار دهد. قابلیت خواندن فلش و هارد دیسک از مزیت های استفاده از نمایشگرهای سالهای اخیر می باشد.ولتاژ خروجی پورت USB 5 ولت می باشد که می تواند به راحتی فلش درایوها را و هارد دیسک های ۵/۲ اینچی را بخواند. مدیریت و کنترل این بخش در تلویزیون بر عهده میکرو کنترل ها می باشد. با توجه به نوع و نیازی که دستگاه دارد استاندارد ساخت پورت در آنها متفاوت می باشد. استفاده از این پورت برای تغذیه دیگر دستگاههای الکترونیکی باعث خرابی آن خواهد شد.

بلندگو تلویزیون کاربردی ترین اجزای تلویزیون

در تلویزیون صدا و تصویر مکمل یکدیگر می باشند. از ابتدایی ترین شکل تلویزیون ها تا کنون بلندگوها تغییرات زیادی داشته اند. در حال حاضر علاوه بر بخش پخش صدا که بر روی خود تلویزیون نصب می باشد بسیاری از آنها مجهز به اسپیکرهایی جداگانه ای نیز می باشند. با بروز رسانی در طراحی تلویزیون ها فضای خاصی برای سیستم صوتی در نظر گرفته نشده است و همین امر باعث شده است تا برای پخش صدا از بلندگوهای خارجی استفاده شود.برای خرید بلندگو تلویزیون باید به مشخصاتی از جمله ابعاد و اندازه فضایی که استفاده می شود و همچنین نیاز خود باید توجه داشته باشید.

کنترل تلویزیون خاص ترین اجزای تلویزیون

مسلما طراحی کنترل تلویزیون در راستای راحتی استفاده از آن بوده است. دسترسی به انجام تغییرات در تلویزیون از فاصله دور یکی از مزیت هایی است که طراحی های جدید در اختیار مخاطبان قرار داده است. تکنولوژی مورد استفاده در کنترل تلویزیون به کمک یک دیود که نور مادون قرمز از آن خارج می شود کار می کند. در زمان استفاده از کنترل تلویزیون نور مادون قرمز از این دیود خارج شده و با قطعه مورد نظر در تلویزیون ارتباط برقرار می کند که حاصل آن روشن شدن تلویزیون و امکان تغییر در بخش ها و کانال های مختلف آن می باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *