اموزش تعویض فن یخچال

اموزش تعویض فن یخچال

به طور کلی کار اصلی فن در یخچال، جابجایی هوا است. در صورتی که متوجه شدید یخچال برودت کافی را فراهم نکرده و یا مواد غذایی در فریزر، دارای حالت انجماد نیستند، لازم است ابتدا فن یخچال و پروانه آن را بررسی کرد. برخی انواع فن یخچال شامل فن داخلی، فن کمپرسور و فن اواپراتور (تبخیر) است. خرابی هر یک از این انواع فن باعث ایجاد اختلال در عملکرد مناسب یخچال خواهد شد. بنابراین، آشنایی با نحوه تعویض فن به منظور جلوگیری از بروز مشکلات بزرگتر ضروری می باشد. لذا در ادامه به بررسی و اموزش تعویض فن یخچال برای برخی از انواع آن پرداخته شده است.

بهترین خدمات تعمیر یخچال در فاران سرویس

اموزش تعویض فن داخل یخچال

خنک کردن و گردش هوا درون یخچال از جمله وظایف فن داخل یخچال به حساب می آید. به علاوه، این فن به فرآیند انجماد کمک می کند. گرم شدن یخچال، صدا دادن فن، تداوم کارکرد کمپرسور و عدم وجود سرمای کافی در یخچال از جمله علائم خرابی فن داخلی یخچال است. بدیهی است در صورت مشاهده هر یک از این علائم، باید فن داخلی تعویض شود.

برای تعویض فن داخل، باید ابتدا کشوها و طبقات یخچال را خارج کرده و پیچ های موجود در کاور فن را باز کرد. با باز کردن پیچ های کاور، فن را مشاهده خواهید کرد که هر فن دارای سه سیم برق مستقیم است. فن و پروانه فن را خارج کرده و فن جدید همراه با پروانه را جایگزین کنید. در زمان بستن پیچ های پروانه باید دقت داشت که پروانه به جایی گیر نکرده و بتواند با دست بچرخد. در مرحله آخر اموزش تعویض فن یخچال، کاور فن را بدون این که سیمی در زیر آن قرار داشته باشد، جایگزین کرده و خارهای نگهدارنده و پیچ ها را به دقت ببندید.

اموزش تعویض فن یخچال

خارج از طبقات یخچال

 

جدا کردن کاور و مشاهده فن یخچال

جداکردن کاور و مشاهده فن یخچال

خارج شدن فن قدیمی یخچال

خارج کردن فن قدیمی یخچال

اموزش تعویض فن اواپراتور یخچال

قبل از چرخش هوای سرد در یخچال و فریزر، فن اواپراتور آن را در اواپراتور می دمد. در صورت عدم عملکرد صحیح فن، هوای درون یخچال گرم خواهد بود. برای تعویض فن اواپراتور باید ابتدا، جریان برق را قطع کرد. در مرحله بعد، سبدها و طبقات و پایه های آن ها را خارج کنید. برای خارج کردن پایه قفسه ها، باید ابتدا پیچ ها را باز کنید.

سپس، با استفاده از ابزار متناسب با پیچ مانند پیچ گوشتی چهارسو یا آچار بکس ۷، پیچ های پنل اواپراتور را باز کنید و انتهای سمت راست پنل را به سمت جلو کشیده و پنل را در آورید. گیره نگهدارنده فن را باز و فن را جدا کنید.

در ادامه، دهانه سیم را بیرون کشیده و فن را از محفظه خود خارج کنید. در مرحله بعد، دهانه سیم را به رابط سیم فن جدید وصل کرده و فن را در محفظه قرار دهید. بعد از تعویض گیره نگهدارنده، پنل اواپراتور را به صورتی قرار دهید که با سوراخ پیچ ها تنظیم شود. پیچ ها را بسته و محکم کنید. حال پایه های قفسه ها و سبدها را مجددا نصب کنید.

اموزش تعویض فن کمپرسور یخچال

فن کمپرسور که در تمام مدل های یخچال ها وجود دارد، در پشت یخچال و کنار کمپرسور قرار دارد. این فن باعث خنک شدن کمپرسور از طریق به جریان انداختن هوا در میان سیم پیچ‌ها می شود. در اولین مرحله از اموزش تعویض فن یخچال، لازم است جریان برق را قطع کنید.

بعد از گذشت سه ساعت و ساکن شدن گاز داخل آن، یخچال را به جلو حرکت دهید تا امکان دسترسی به قسمت پشت آن فراهم شود. بعد از گردگیری قسمت پشتی یخچال، در صورت وجود محفظه در این قسمت، آن را باز کنید. بعد از مشاهده فن، پیچ ها را باز کنید تا امکان خارج کردن موتور فن و پره ها فراهم شود. برای اطمینان از عملکرد آن، به موتور ولتاژ ۲۲۰ دهید؛ در صورت کار کردن آن، سیم پیچی و اتصالات دچار خرابی و مشکل است. در این مرحله، فن جدید را جایگزین فن قدیمی کرده، پیچ ها را ببندید و مراحل قبل را به صورت برعکس انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *