برنامه های ماشین لباسشویی بوش

برنامه های ماشین لباسشویی بوش

شرکت بوش که در تولید لوازم خانگی فعالیت دارد. سالهاست که با ساخت لوازم با کیفیت و استاندارد جای خود را در میان دوست داران لوازم خانگی با کیفیت باز کرده و توانسته پرچم خود را در میان برندهای تولید لوازم خانگی به اهتزاز در بیاورد. کمپانی بوش تولید محصولات گوناگونی را زیر پوشش خود دارد که یکی از این لوازم مهم و کاربردی ماشین لباسشویی می باشد. در این مقاله قصد داریم برنامه های ماشین لباسشویی بوش را به طور کلی بررسی کرده تا با تمامی کاربرد های آن بهتر آشنا شده و بتوان از تمامی آپشن های این ماشین بروز و با کیفیت نهایت استفاده را برد. به طور کلی تمامی لباسشویی های کمپانی بوش دارای کارکرد یکسانی می باشند و کار با مدل های مختلف آن چندان تفاوتی با هم ندارند. در ادامه به بررسی نحوه استفاده از ماشین لباسشویی بوش میپردازیم.

لطفا تا پایان با مجموعه تعمیر ماشین لباسشویی همراه باشید.

بررسی برنامه های ماشین لباسشویی بوش و نحوه ی استفاده از ماشین لباسشویی بوش

در ابتدا باید بیان کنیم که مراحل اولیه برای شروع کار، یعنی قرار دادن لباس داخل ماشین و قسمت های قرار گیری پودر و شوینده ها مانند ماشین های دیگر میباشد و تفاوت چندانی ندارند. در این ماشین قسمتی برای استفاده از پودر، بخشی برای قرار گیری مواد نرم کننده و بخشی برای دیگر شوینده ها طراحی شده است.‌

بعد از انجام مقدمات اولیه و قرار دادن لباس ها، دکمه ی استارت یا power را روشن کرده تا علامت های صفحه نمایشگر نمایان شده و فعال شوند.

حالا برای آنکه بتوانیم به سهولت از برنامه های لباسشویی نهایت استفاده را ببریم باید با نحوه ی استفاده از ماشین لباسشویی بوش آشنایی پیدا کنیم. نحوه ی استفاده از ماشین لباسشویی بوش و قرار گرفتن دکمه ها بر روی بدنه ی ماشین به شرح زیر می باشند.

ترتیب قرار گرفتن دکمه ها بر روی بدنه ی ماشین لباسشویی

۱_ دکمه ی روشن و خاموش

۲_ ولوم انتخاب برنامه

۳_ دکمه ی تنظیمات I DOS

۴_ تنظیمات اضافی ( تنظیمات اضافی، مخصوص شستشو شامل چند مورد می باشد که در ادامه آنها را به طور کامل شرح خواهیم داد)

شستشوی سریع( Speed perfect ) شستشوی بهینه و اقتصادی( Eco perfect) پیش شستشو(prewash) آبکشی اضافی( Rinse plus) و اتو کشی آسان( Easy iron)

۵_ تغییرات در تنظیمات پیش فرض برنامه: دما( (Temperature، سرعت چرخش ( Spin) و زمان آماده به کار( Ready In)

۶_ دکمه ی قفل کودک

۷_ دکمه ی شروع و توقف به کار ماشین

۸_ صفحه نمایشگر دستگاه

همانگونه که در قسمت بالا اشاره شد گزینه های نام برده شده در تمامی مدل های ماشین لباسشویی بوش تقریبا یکسان بوده و داری یک کارکرد می باشند.

استفاده از برنامه های ماشین لباسشویی بوش اگر با تمامی علائم آن آشنا شویم آسان بوده و کار شستشو را به طور ماهرانه انجام خواهد داد اما اگر با دکمه ها و برنامه های شستشو آشنایی پیدا نشود این احتمال وجود دارد که لطمات جدی به لباسشویی وارد شده و باعث ایجاد خسارت و بروز هزینه های زیادی شود.

صفحه نمایش مربوط به برنامه های ماشین لباسشویی بوش

صفحه نمایش مربوط به برنامه های ماشین لباسشویی بوش است

آشنایی با برنامه های ماشین لباسشویی بوش و تمامی کاربرد ها

۱_ تنظیمات i_ Dos :

i_ Dos به معنای سیستم تقسیم هوشمند بوده که تعیین میکند که چه مقدار پودر یا شوینده باید مورد استفاده قرار بگیرد این سیستم کاملا هوشمند بوده و با اندازه گیری میزان صحیح شوینده و آب از مصرف پیش از اندازه ی آنها جلوگیری کرده و صرفه جویی را با خود به همراه دارد.

۲_ دما و درجه ی سانتیگراد:

دمای آب در اغلب برنامه های ماشین لباسشویی بوش تا ۹۰ درجه ی سانتیگراد قابل داغ شدن است که بر روی صفحه نمایش قابل رویت می باشند. علامت C نیز که در صفحه نمایش نمایان است نشان دهنده ی دمای پایین و سرد می باشد. دمای ۶۰ درجه ی سانتیگراد تا ۹۰ درجه ی سانتیگراد مخصوص لباس های سفید می باشد.

۳_ سرعت چرخش( rpm):

سرعت چرخش ماشین نیز در صفحه، نمایش داده می شود که نشان دهنده آن است که ماشین در هر دقیقه چند دور چرخیده است. اصولا ۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه، ماشین قابلیت چرخش دارد.

همچنین میزان چرخش بر دقیقه به نوع برنامه ای که ماشین درآن قرار دارد وابسته است. اگر در حین کار شستشو چرخش با عدد ۰ نشان داده شود ماشین از چرخش ایستاده و در حال تخلیه می باشد. اگر علامت d به نمایش در بیاید توقف در آبکشی یا Rinse stop انتخاب شده است.

۴_ آماده به کار:

از زمانی که ماشین لباسشویی شروع به کار کرده تا زمانی که شستشو پایان بپذیرد این تایم بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می شود.

۵_ نمایش مصرف آب(e ) و نمایش مصرف انرژی( f):

این علامت ها یعنی e و f اطلاعاتی در مورد مصرف آب و انرژی را نشان می دهند. در برنامه های ماشین لباسشویی بوش تعداد چراغ های روشن نشان دهنده ی میزان مصرف می باشند.

بیان چند نکته در نحوه استفاده از ماشین لباسشویی بوش:

علامت a:

این علامت نشان میدهد که چه مقدار نرم کننده و برای چه نوع البسه ای باید مورد استفاده قرار بگیرد.

سه حالت، برای نمایش مقدار مصرفی در نظر گرفته شده است. یک خط برای لباس های نرم، دو خط مخصوص لباس های معمولی و سه خط برای لباس های بسیار نرم و لطیف می باشد.

علامت b:

علامت b مقدار مصرف ماده ی شوینده بر حسب کثیفی البسه را نشان می دهد.

یک خط برای لباس ها با درجه کثیفی پایین، دو خط برای شستشوی البسه با درجه کثیفی متوسط و سه خط مخصوص لباس های خیلی کثیف می باشد.

برنامه های ماشین لباسشویی بوش( معنی کلمات روی ماشین لباسشویی بوش )

برنامه های ماشین لباسشویی بوش بسیار متنوع بوده و شرکت بوش برای هر نوع پارچه و لباس برنامه ی مخصوصی را در نظر گرفته است به صورتی که با توجه به نوع پارچه این امکان وجود دارد که از برنامه ی مخصوص به همان پارچه استفاده شود.

پارچه هایی همچون حریر، نخ پنبه، پشمی، کتان و… دارای برنامه ی منحصر به خودشان در ماشین لباسشویی بوش هستند. در این قسمت با معنی کلمات روی ماشین لباسشویی بوش نیزآشنا شوید.

برنامه ی cottons:

برنامه ی cottons برای شستشوی پارچه هایی که دارای مقاومت و استقامت بالا هستند و همچنین پارچه های نخی و پنبه ای طراحی شده است.

لباس های رنگی نیز جزو این تقسیم بندی می باشند. دمای مخصوص برای لباس های رنگی ۶۰ درجه و برای لباس های سفید از دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه مورد استفاده قرار می گیرند.

برنامه ی Eco:

از برنامه ی Eco به عنوان یک برنامه ی اقتصادی استفاده میشود . چرا که این برنامه باعث مصرف بهینه ی انرژی شده و تایم مشخصی برای شستشو ندارد و میتوان شستشوی لباس را بر روی تایم کوتاه قرار داد. Eco از برنامه های ماشین لباسشویی بوش که بسیار پرکاربرد است می باشد.

برنامه ی intensive:

از این برنامه برای شستشوی لباس های کم چرک استفاده میشود. intensive شستشوی کاملی را بر روی البسه انجام می دهد به اینگونه که در ابتدا لباس های کثیف را خیس کرده و سپس آبکشی می کند. برنامه های ماشین لباسشویی بوش از چرک مورد شدن لباس جلوگیری و رنگ اصلی لباس را حفظ میکنند.

برنامه ی Delicate/silk:

برنامه ی DeliGate/ silk مورد استفاده برای شستشوی پارچه ها و لباس های ظریف و حساس می باشد که به علت بافت ظریفی که دارند باید در شستشوی آنها دقت شود.

پارچه هایی همچون ابریشم، حریر، ساتن و… جزو پارچه های ظریف می باشند. دمایی که برای شستشوی این نوع از پارچه ها انتخاب شده است ۳۰ درجه ی سانتیگراد می باشد که به هنگام عملیات شستشو چرخش به آرامی صورت می گیرد تا به بافت پارچه آسیبی وارد نشود.

برنامه ی Wool:

لباس های زمستانی مانند لباس های پشمی و کاموایی با برنامه های ماشین لباسشویی بوش به راحتی شستشو می شوند.

Wool با نام کامل تره WOOLENS با توقفی که هر بار در حین شستشو دارد از رشته رشته شدن و جدا شدن تار و پود لباس های کاموایی جلوگیری کرده که یکی از بهترین برنامه های تعبیه شده بر روی این ماشین می باشد. اصولا آب داغ باعث خراب شدن و تغییرات در بافت کاموا شده و ظاهر لباس را نا زیبا میکند.

اما کمپانی بوش دمای ۳۰ درجه ی سانتیگراد را برای شستشوی این جنس از لباس ها در نظر گرفته تا از آسیب به لباس جلوگیری به عمل آمده و طول عمر لباس کم نشود . زمان تعیین شده برای این نوع از شستشو ۴۰ دقیقه می باشد.

برنامه ی Super Quik:

این برنامه ی ۱۵ دقیقه ای جزو برنامه های ماشین لباسشویی بوش می باشد که برای زمان هایی که نیاز به یک شستشوی سریع و استفاده ی مجدد از لباس را داریم بسیار کاربردی است.

همچنین مخصوص زمان هایی که لباس ها چرک و کثیف نیستند و فقط عرق بدن بر آنها نشسته، عالی بوده و یک شستشوی کوتاه بر روی آنها انجام می شود. دمای مناسب برای این برنامه ۳۰ درجه ی سانتیگراد و تایم شستشو ۱۵ دقیقه می باشد و دور موتور در این نوع از شستشو ۸۰۰ دور در دقیقه است.

برنامه ی Easy care:

پارچه های رنگی، تیشرت، بلوز، پیراهن، لباس ها و پارچه های ظریف، لباس های پنبه ای و…. با برنامه ی Easy care شستشو می شوند.

فراگیری برنامه های ماشین لباسشویی بوش آسان بوده و اگر دفترچه ی راهنما با دقت مورد مطالعه قرار بگیرد.

استفاده از تمامی برنامه های این ماشین به راحتی قابل استفاده بوده و از تمامی قابلیت های آن می توان بهره برد.

برنامه ی Easy care یکی از همین برنامه ها با قابلیت بالا بوده که کاملا ضد چروک عمل کرده و اتو کشی آسان لباس ها را برای دارنده به ارمغان آورده است.

برنامه ی Allergy plus :

Allergy plus از برنامه های ماشین لباسشویی بوش که پرطرفدار است برنامه ی ضد آلرژی آن می باشد که مخصوص افرادی است که دارای آلرژی هستند. این برنامه ضد حساسیت بوده و کاملا لباس و ملحفه ها را با درجه دمای بالا مورد شستشو قرار می دهد. درجه حرارت این برنامه ۶۰ درجه ی سانتیگراد و مدت زمان شستشو ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه می باشد.

برنامه ی Sports wash:

از برنامه ی Sport wash علاوه بر شستن لباس ها کیف و کفش را نیز مورد شستشو قرار می دهد. دمای کار این برنامه ۳۰ درجه سانتیگراد و دور موتور آن ۸۰۰ دور در دقیقه می باشد. زمان شستشوی پیش فرض در این برنامه ۴۷ دقیقه است.

برنامه ی Quick/Mix:

یکی دیگر از برنامه های ماشین لباسشویی بوش این برنامه می باشد. در آن این امکان وجود دارد که انواع لباس با هر جنسی را با هم در ماشین قرار داد. دمای آب در این برنامه ۴۰ درجه و مدت زمان شستشو ۶۳ دقیقه می باشد.

لباس هایی که دارای الیاف نازک و الیاف ضخیم هستند را می توان به صورت ترکیبی مورد شستشو قرار داد.

ناگفته نماند که اگر برنامه ی شستشو را از Quick/Mix به Speed perfect تغییر دهید زمان شستشو کاهش می یابد.

برنامه ی Empty یا Drain:

از برنامه های ماشین لباسشویی بوش می باشد که تنها برای تخلیه ی آب کاربرد دارد.

طراحی حرفه ای ماشین لباسشویی بوش

برنامه ی Gentle spin:

خشک کن لباس ها در ماشین لباسشویی بوش توسط این برنامه انجام می شود و دور موتور این برنامه ۱۲۰۰ دور در دقیقه می باشد.

برنامه ی Spin :

spin یک برنامه ی کاربردی می باشد که از آن هم برای خشک کردن لباس پس از شستشو استفاده می شود.

برنامه ی Rinsing:

از برنامه های ماشین لباسشویی بوش است که چرخشی می باشد و برای چرخاندن لباس های مرطوب استفاده می شود.

برنامه ی Duvet program:

لباس های ضخیم با برنامه ی Duvet program بدون آنکه کثیفی در آن باقی بماند یا به ماشین فشار آورده شود شسته شده و زمان شستشو ۸۰ دقیقه در نظر گرفته شده است.

درجه آب مخصوص لباس های ضخیم در این برنامه ۴۰ درجه ی سانتیگراد می باشد. لباس های مخمل نیز با این برنامه قابل شستشو هستند.

برنامه ی Dark laundry:

شستشوی بی عیب و نقص لباس های تیره و جین با Dark laundry انجام می شود. بعضی اوقات پس از اتمام شستشو شاهد سفیدک و لکه های ناشی از پودر بر روی لباس های تیره هستیم.

برنامه ی نام برده شده از لکه بر روی لباس جلوگیری کرده و چروک در لباس ایجاد نمی کند.

برنامه ی Lingerie:

از برنامه ی Lingerie برای شستن لباسهای زنانه استفاده می شود. درجه حرارت این برنامه ۳۰ درجه می باشد. این برنامه برای نخستین بار مخصوص لباس های زنانه توسط شرکت بوش بر روی لباسشویی طراحی شده است. برنامه های ماشین لباسشویی بوش بسیار پرکاربرد هستند

برنامه ی Curtains:

با استفاده از این برنامه دیگر نیازی نیست که پرده ها را به خشک شویی برده و متحمل هزینه شد. از برنامه های ماشین لباسشویی بوش که قابلیت شستشوی پرده های سبک و سنگین را داشته و تمیزی کامل را به آنها هدیه می کند این برنامه است.

برنامه ی Sportswear:

جزو برنامه های ماشین لباسشویی بوش می باشد که کارایی بالایی داشته و برای شستشوی لباس های ورزشی و لباس هایی که چندان کثیف نیستند استفاده می شود.

برنامه ی power wash 60:

همان گونه که از نامش مشخص است ۶۰ دقیقه مدت زمان شستشوی این برنامه می باشد.power wash 60 لباس هایی که از جنس معمولی، پنبه ای، کتانی هستند را مورد شستشو قرار می دهد. مقدار انرژی مصرف شده توسط این برنامه بالا می باشد.

برنامه یsof Automatic:

این برنامه شستشوی لباس ها را بر اساس میزان کثیفی آنها انجام می دهد. یعنی هر چقدر که میزان کثیفی لباس ها بالاتر باشد مدت شستشو افزایش می یابد. تنوع بالایی را در میان برنامه های ماشین لباسشویی بوش شاهد هستیم.

برنامه ی Automatic:

برنامه ی Automatic نیز همانندsof Automatic مخصوص شستشوی خودکار می باشد و مدت زمان مصرفی این برنامه ۷۰ دقیقه است.

ولوم مخصوص برنامه های لباسشویی بوش

ولوم مخصوص برنامه های ماشین لباسشویی بوش

برنامه ی Night wash:

بهینه ترین مصرف انرژی به این نوع از شستشو اختصاص داده شده است Night wash مخصوص شستشو در شب طراحی شده است. شب هنگام که مصرف انرژی بالا می باشد استفاده از آن می تواند در کاهش هزینه ها کمک کند. دور موتور این برنامه ۶۰۰ دور در دقیقه، دمای شستشو ۴۰ درجه و زمان پیش فرض آن ۷۰ دقیقه می باشد.

برنامه ی Drum clean:

این برنامه برای شستشو و همینطور جرم گیری دیگ لباسشویی کاربرد دارد.

ماشین لباسشویی یکی از وسایل پر کاربرد در خانه می باشد که به دلیل کارکرد زیاد، سختی آب و پودر های شستشو پس از مدتی قسمت هایی از آن مثل لوله ، دیگ و… دچار رسوب می شوند. این برنامه در ردیف برنامه های ماشین لباسشویی بوش که بسیار عالی می باشند قرار دارد. زمان شستشوی این برنامه ۷۰ دقیقه می باشد.

معنی کلمات آلمانی روی ماشین لباسشویی بوش

معنی کلمات روی ماشین لباسشویی بوش به زبان آلمانی به شرح زیر می باشند

Koch/Bunt: نخی و کتان

Vorwasche: شستشوی مقدماتی( لباس های بسیار چرک که نیاز به ۲ بار شستشو دارند)

Pflegeleicht: الیاف مصنوعی( لباس هایی که روزانه مورد استفاده هستند)

Schnell/Mix: لباس های ترکیبی

Fein/seide: الیاف مصنوعی ظریف( پرده های تور و حریر)

Wolle: لباس های ضخیم و کاموایی

Spulen/Schleudern: آبکشی و خشک کن

Extr kurz 15: شستشوی ۱۵ دقیقه ای( لباس هایی که خیلی کثیف نیستند)

SportsWear: شستشوی لباس های ورزشی

Blusen/Hemden: شستشوی تیشرت و بلوز

Jeans/Dunkle Wasche: شستشوی لباس های جین

Aus: خاموش

Start Nachle Gen: کلید آغاز به کار

Temp: کلید تغییر درجه ی دما

Speed Perfect : کلید سرعت چرخش دور تند

Wasser pluse: آبکشی اضافی

برنامه های ماشین لباسشویی بوش مخصوص لباس های با درجه کیفی متفاوت

همان گونه که تا به اینجا بیان شد دریافتید که شرکت بوش برنامه های متنوعی را برای شستشوی هر چه بهتر لباس ها بر روی لباسشویی های خود قرار داده است.

دارندگان ماشین لباسشویی بوش نیز برای مراقبت بهتر از دستگاه خود باید از این برنامه ها پیروی کنند به این گونه که برای شستن لباس های کم چرک بهتر است از یک برنامه ی سبک استفاده شود.

در واقع نیازی نیست که از برنامه ی پیش فرض استفاده شود.

انتخاب یک برنامه با تایم کوتاه برای تمیزی لباس ها کافی می باشد.

برای لباس هایی که درجه کثیفی بالایی دارند ابتدا باید لکه ها را خیس کرده و سپس یک برنامه ی قوی شستشو برای آنها انتخاب شود.

لباس های نیمه چرک باید با یک برنامه ی متوسط و تایم معمولی مورد شستشو قرار بگیرند.

همچنین باید از قرار دادن پیش از حد لباس در لباسشویی خودداری گردد. حفظ کیفیت البسه، عدم خرابی البسه و مصرف بهینه ی استفاده از ماشین لباسشویی از مزیت های رعایت نکات مربوط به برنامه های ماشین لباسشویی بوش می باشد.

نحوه استفاده از ماشین لباسشویی بوش

نحوه استفاده از لباسشویی بوش

مراقبت از دستگاه و مراقبت از لباس ها

بهتر است جیب لباس ها قبل از شستشو چک و خالی شوند. از قرار گرفتن اشیاء در ماشین جلوگیری به عمل بیاید. اجسام خیلی سنگین بر روی ماشین قرار داده نشود. لباس های ظریف و حساس را ابتدا درون کیسه ی توری گذاشته سپس در ماشین لباسشویی قرار بگیرند. دکمه ها زیپ لباس ها بسته باشند.

حلقه ها و گیره ها از پرده جدا شوند. گرد و خاک، گل یا هر چیز اضافی که به لباس چسبیده و در جیب ها باقی مانده است باید از لباس جدا شوند.

رعایت نکات ایمنی در حفظ ماشین لباسشویی

هر وسیله ای که در منزل مورد استفاده قرار می گیرد باید تمامی نکات ایمنی چه برای سلامت اشخاص درون منزل و چه برای نگهداری از خود وسیله باید به طور کامل رعایت شوند.

فرقی نمی کند که ماشین لباسشویی باشد یا دیگر وسایل برقی. اگر خواهان آن هستیم که ماشین لباسشویی ما سال ها بتواند عملیات شستشو را برای ما انجام دهد باید چند نکته ی مهم را در نظر داشته باشیم.

زمانی که ماشین لباسشویی مشغول عملیات شستشو می باشد باید از باز کردن درب آن اکیدا خودداری شود. به کودکان خود آموزش دهید که لباسشویی مخصوص بازی نیست .

همینطور بازی با درب ماشین که این کار علاوه بر ایجاد خسارت امکان بروز حادثه را نیز با خود به همراه دارد. از پر و سنگین کردن لباسشویی بیش از حد تعیین شده و مجاز خود داری کنید.

به هیچ عنوان لباسشویی بر روی قالی، کارتون، موکت و دیگر سطوح شیمیایی قرار نگیرد.

از وارد کردن ضربه با اشیاء نوک تیز نظیر چاقو پرهیز شود.

اتصال دستگاه به سه راهی یا پریز مشترک و… ایده ی خوبی نمی باشد. توجه داشته باشید که رعایت تمامی نکات بیان شده می تواند به حفظ و طول عمر ماشین لباسشویی بیفزاید.

مهمترین نکاتی که باید به هنگام خرید و نصب لباسشویی رعایت شود.

یکی از اصلی ترین نکاتی که باید به هنگام خرید لباسشویی مد نظر قرار بگیرد خرید دستگاه از مراکز معتبر می باشد.

۱_هر وسیله ی برقی باید دارای کارت گارانتی و ضمانت نامه باشد.

۲_ از نصب دستگاه در فضای باز جدا خودداری شود.

۳_ دستگاه در مکان های خیلی گرم و سرد نصب نشود.

۴_ یک پریز برق تنها مخصوص به لباسشویی باشد.

۵_ برای جلوگیری از نوسان برق حتما از محافظ استفاده شود.

۶_ لباسشویی باید در جای خود کاملا تراز باشد تا متحمل تکان های زیاد در حین شستشو نشود. این تکان ها باعث کشیدگی شنگ و سیم برق می شوند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *