سنسور یخچال چیست

سنسور یخچال

سنسور یخچال یکی از موارد جدیدی است که در طراحی های جدید یخچال و فریزرها در آنها قرار داده شده است. سنسور یخچال وظیفه دارد که دما و رطوبت را تبدیل به عددهای الکتریکی قابل رویت برای ما نماید، همچنین کمک می کند تا دمای دستگاه شما در محدوده صحیح و مطلوبی قرار بگیرد. افزایش و کاهش دمای درون یخچال توسط سنسور تشخیص داده می شود و اگر موارد غیر معمولی اتفاق بیفتد شما را از این تغییرات با خبر می کند.

 •  گرم شدن داخل یخچال
 •  سرمای بیش از اندازه داخل یخچال

با بروز این ایراد درون یخچال می توانید متوجه خرابی دستگاه شوید.

سنسور یخچال چیست ؟

سنسور یخچال یک حسگر یا نوعی مبدل است که از آن برای اندازه گیری مواردی مانند دما و رطوبت استفاده می شود. این اطلاعات به صورت مقادیر فیزیکی هستند که توسط سنسور به مقادیر الکتریکی تبدیل می شود. سنسور یخچال بر اساس شکل اطلاعات خروجی به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شود. در یخچال علاوه بر سنسور دما نمونه های دیگری از سنسور نیز وجود دارد که برای اندازه گیری کمیت هایی مانند رطوبت و دما در بخش های مختلف یخچال می باشد. اهمیت این قطعه از آن جهت است که می تواند وضعیت کلی یخچال را مورد بررسی قرار دهد.

سنسور یخچال

سنسور انواع یخچال

علائم خرابی سنسور یخچال

در صورت خرابی هر کدام از سنسورهای یخچال علایمی مشاهده می شود که با دیدن آنها می توانید به خرابی سنسور پی ببرید.

– نشان داده شدن خطاهای متفاوت در برد الکترونیکی یخچال

تمامی اطلاعات مربوط به سنسور روی برد الکترونیکی قابل نمایش می باشد، اگر سنسور دچار ایراد شده باشد، در هر بخشی که قرار گرفته باشد برد با نشان دادن خطا شما را از ایراد آن بخش مطلع خواهد کرد.

– تغییر دمای یخچال و عدم ارائه اطلاعات روی برد الکترونیکی

– برفک زدن یخچال

اگر سنسور تعیین دما خراب شده باشد، شرایط تغییر دمایی را به خوبی نشان نمی دهد

-داغ شدن موتور یخچال

یک نمونه از سنسورهای مورد استفاده در یخچال

سنسور دیفراست چیست

سنسور دیفراست یخچال نوعی از سنسورهایی است که در یخچال و فریزرهای جدید برای جلوگیری از یخ زدن و ایجاد برفک در یخچال وجود دارد. وظیفه این سنسور مطلع کردن برد الکترونیکی از میزان برفک یخچال می باشد.

سنسور دیفراست با تشخیص رسیدن المنت به درجه مناسب فرمان قطع آن را به برد می دهد. مهمترین وظیفه سنسور دیفراست یخچال جلوگیری از آسیب رسیدن به اواپراتور می باشد. دلیل اهمیت این قطعه تشخیص به موقع برفک زدن یخچال و ارسال اطلاعات آن به اواپراتور و فراهم شدن شرایطی برای ذوب برفک می باشد. تشخیص به موقع این شرایط کمک می کند بخش دیفراست به خوبی فعالیت کند.

تست سنسور یخچال فریزر

روش های متعددی برای تست سنسور یخچال فریزر وجود دارد.

– بررسی سیم های سنسور

هر گونه آسیب به سیم ها می تواند مانع از ارسال اطلاعات به برد الکترونیکی شود. با بررسی سلامت سیم ها می توانید از سالم بودن سیم ها اطمینان پیدا کنید.

– بررسی سلامت برد کنترل الکترونیک

اگر برد کنترل الکترونیک شما سالم باشد تمامی خطاها را منتقل می کند و در غیر اینصورت شما از تغییرات سنسورها مطلع نخواهید شد.

– بررسی مقاومت پایه های سنسور

پایه های سنسور دما را چک کنید، اگر مقاومت ها سالم بود ایراد از بخش های دیگر سنسور می باشد.

"<yoastmark

تعویض سنسور یخچال ساید

عیب یابی تعویض و تعویض سنسور یخچال یک کار تخصصی است. این قطعه حساس است و باید تعویض آن توسط یک تکنسین با تجربه انجام شود. مراحل تعویض سنسور یخچال عبارتند از:

– یخچال را از برق جدا کنید

– محل دقیق سنسور را پیدا کنید

– کاور را از روی سنسور جدا کنید

– سنسور یخچال را از سوکتی که ان را به یخچال وصل کرده با سیم چین جدا کنید

– سنسور جدید را مطابق با مدل و برند یخچال خود انتخاب کرده و برای نصب استفاده کنید

– کاور را روی سنسور قرار دهید و یخچال را به برق وصل کنید.

تشخیص خرابی سنسور یخچال

اهمیت توجه به سلامت سنسور از آن جهت است که یک دید کلی نسبت به بخش های مختلف یخچال در اختیار ما قرار می دهد. برای تشخیص خرابی سنسور می توانیم از اهم متر استفاده کنیم. روش کار به این شکل است که با اهم متر مقاومت پایه های سنسور را مورد بررسی قرار می دهیم.

سیم های متصل به سنسور ممکن است دچار آسیب شوند و نتوانند اطلاعات مورد نیاز ما را انتقال دهند. با یک بررسی ظاهری می تواندی از سلامت سیم ها مطمئن شوید. در نهایت برد الکترونیکی را کنترل کنید، اگر این بخش آسیب دیده باشد.

اگر سنسور یخچال خراب باشد چه میشود

با توجه به اینکه سنسوریخچال یک حسگر است ما را از شرایطی که برای دستگاه ایجاد می شود مطلع می سازد. خرابی سنسور یخچال باعث می شود تا ما مشکلاتی که برای یخچال پیش می آید را دیر تشخیص دهیم که این مورد آسیب زیادی به دستگاه خواهد زد.

– عدم تشخیص به موقع تغییرات دمایی شدید در یخچال

– برفک زدن و یخ زدن یخچال

– بالا رفتن مصرف انرژی در یخچال

– عملکرد نامناسب بخش هایی مانند اواپراتور

– داغی بیش از اندازه کمپرسور و خرابی موتور

اگر دمای کمپرسور بیش از اندازه بالا رود با گذشت زمان باعث خرابی یا نیم سوز شدن موتور می شود.

تست سنسور یخچال با اهم متر

برای تست سنسور یخچال توسط اهم متر مراحل زیر را انجام می دهیم:

– یخچال را از برق جدا می کنیم

– محل سنسور را به طور دقیق مشخص می کنیم

– اگر کاور روی سنسور است آن را بر می داریم.

– سوکت های سنسور را جدا می کنیم و سنسور را جدا می کنیم

– صبر کنید تا سنسور به دمای محیط برسد.

– با اهم متر مقاومت پایه های سنسور را اندازه گیری می کنیم

اگر مقاومت سنسور صفر بود باید سنسور را عوض کرد.

نکته ای که باید توجه داشته باشید که مقاومت سنسور های متفاوت با یکدیگر فرق می کند.

جدول اهم سنسور یخچال

جدول اهم سنسور یخچال در یخچال و فریزرهای متفاوت از نظر عددی ممکن است متفاوت باشد. این مقاومت ها در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است. اطلاع از این اعداد با توجه به نوع برند یخچال کمک می کند تا عیب یابی به شیوه دقیقی انجام شود. برای مثال اعداد اهم سنسور برای یخچال و فریزرهای تعدادی از یخچال های موجود در بازار به شکل زیر می باشد:

 • سامسونگ ۵k
 • یخچال ال جی ۲k,11k
 • یخچال دوو مقدار اهم اواپراتور ۱۰k و مقدار اهم برای سنسور محیطی ۲k
 • یخچال هیمالیا و دونار ۱۰k

سنسور حرارتی یخچال

سنسور یخچال وظیفه دارد که دمای یخچال را روی عدد مشخصی نگه دارد. خرابی یا عملکرد نامناسب این دستگاه باعث می شود تا دمای یخچال به میزان زیادی کاهش پیدا کند و از آنجا که فرمان توقف را را از کمپرسور دریافت می کند نمی تواند چرخه سرما را متوقف کند. این کار باعث می شود تا کمپرسور به صورت یکسره کار کند و پس از گذشت زمان ما با خرابی دستگاه روبرو شویم. سنسورهای حرارتی در هر بخشی از یخچال که قرار داشته باشند وظیفه بررسی و کنترل دمای آن بخش را به عهده دارند. و سلامت دستگاه به درست کار کردن آنها بستگی دارد.

سنسور دمای یخچال

سنسور دمای یخچال روی یک دمای مشخص تنظیم می شود و میزان دما را روی مقدار مشخصی نگه می دارد. عملکرد درست این سنسور باعث کنترل دمای یخچال می شود.

اگر این بخش خراب شود ما شاهد پایین آمدن دمای یخچال خواهیم بود و این کاهش دما باعث می شود تا کمپرسور فرمان قطع چرخه سرما را به سنسور ارسال نکند و در نتیجه ما شاهد افزایش فعالیت کمپرسور و افزایش مصرف انرژی خواهیم بود که بر اثر گذشت زمان باعث خرابی کمپرسور خواهد شد. اهمیت سنسور دمای یخچال به دلیل ارتباطی است که کمپرسور و موتور دارد.

"<yoastmark

سنسور برفک یخچال

سنسور برفک یخچال در حقیقت همان سنسور دیفراست یخچال می باشد که نقش مهمی در برفک زدایی یخچال دارد. وجود سنسور برفک اهمیت بالایی برای یخچال و فریزرهای امروزی دارد.

این سنسور مقدار برفک و یخ تشکیل شده در دستگاه شما را بررسی می کند و اطلاعات آن را به هیتر المنت می فرستد تا در زمان مشخص باعث ذوب شدن برفک و یخ شود. اگر سنسور برفک به درستی کار نکند ما شاهد افزایش بیش از اندازه برفک و یخ در یخچال خواهیم بود که باعث افزایش دمای هیتر المنت و آسیب رسیدن به اواپراتور در طولانی مدت می شود.

سنسور درب یخچال

یکی از سنسورهای قدیمی در یخچال ها سنسور درب یخچال می باشد. وقتی درب یخچا و فریزر باز می ماند چراغ داخل یخچال و فریزر روشن می شود. با زیاد باز بودن درب یخچال این سنسور شروع به فعالیت می کند و با صدای آژیر و بوق شما را مطلع می سازد.

باز بودن بیش از اندازه درب یخچال باعث یکسره کار کردن یخچال و فریزر می شود و باعث می شود تا دمای موتور و کمپرسور افزایش یابد که در طولانی مدت باعث آسیب به دستگاه شما خواهد شد. سنسور درب یخچال با اطلاع رسانی به موقع از فعالیت بیش از اندازه موتور یخچال شما جلوگیری می کند.

خرید سنسوریخچال

ما دارای انواع متفاوتی از سنسور یخچال می باشیم که در صورت خرابی باید با توجه به نوع و برند یخچال و فریزر اقدام به تهیه و تعویض آن نماییم. سنسوریخچال با توجه به استانداردهای مربوط به هر یک از برندها و یخچال ها در نظر گرفته شده است. نکته مهم و قابل توجه این است نباید سنسور های غیر استاندارد و نامناسب را به کار بریم.

همچنین از خرید و استفاده از سنسورهای برندهای متفاوت برای یکدیگر خودداری نمایید. فراران سرویس در بخش نمایندگی تعمیرات خود متناسب با برند یخچال شما آماده ارائه انواع سنسور های مورد نیاز شما با قیمت مناسب می باشد.

علت خرابی سنسور دیفراست

خرابی سنسور دیفراست یخچال می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از آن جمله عبارتند از:

 • خرابی برد الکترونیکی دیفراست

برد الکترونیکی وظیفه داردکه فعالیت سنسور را با دیگر بخش ها هماهنگ سازد.

 • ایجاد ایراد در برد الکترونیکی اصلی یخچال

مهمترین بخش بعد از موتور ، بخش برد الکترونیکی یخچال است . اگر برد دچار مشکل شود دیگر سنسور دیفراست نمی تواند با دیگر بخش ها هماهنگ شود و              دیفراست با مشکل مواجه می شود.

 • خرابی قطعات داخل دیفراست یخچال
 • نوسانات برق و آسیب به برد الکترونیکی یخچال

تغییرات جریان برق بیشترین آسیب را به سنسورها وارد خواهد کرد.

سنسور دمای فریزر

برای اطلاع از دمای محدوده فریزر یک سنسور برای آن در نظر گرفته شده است. این سنسور وظیفه دارد تا دمای فریزر و تغییرات آن را به برد اصلی منتقل کند. فعالیت این سنسور مانند سنسور دمای یخچال می باشد و تنها تفاوت آن در بخشی است که فعالیت را بررسی می کند. اگر این سنسور آسیب ببیند تغییرات دمایی این بخش را نشان نخواهد داد .

کاهش یا افزایش بیش از اندازه دمای یخچال فریزر و خرابی این سنسور یخچال می تواند باعث افزایش حجم فعالیت یخچال شود و با گذشت زمان شاهد آسیب به کمپرسور یا موتور یخچال باشیم.

علائم خرابی سنسور دیفراست یخچال

در صورت خرابی این سنسور یخچال ما از روی علایم ظاهری می توانیم بروز عیب و ایراد را در آن تشخیص دهیم. مواردی که مشخص می کند سنسور دیفراست آسیب دیده است شامل موارد زیر می شود:

 •  ایجاد برفک و یخ به میزان قابل توجهی در یخچال
 • بروز خطای مربوط به خرابی سنسور در برد الکترونیکی
 • ذوب نشدن یخ ها
 • بالا رفتن دمای هیتر المنت
 • عملکرد نامناسب اواپراتور

تشخیص این موارد یک کار نخصصی است و باید توسط تکنسین های با تجربه و آگاه انجام شود. شما با تماس با بخش تعمیرات فاران سرویس می توانید از خدمات ضمانت شده ۴ ماهه تعمیر در محل و همچنین ضمانت یک ماهه قطعات مورد استفاده بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *