سیم ارت چیست

سیم ارت چیست

سیم ارت چیست؟ در وسایل برقی ایمنی بسیار اهمیت دارد این سیم نیز برای ایمنی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. سیم ارت برای جلوگیری از برق گرفتگی استفاده می شود به این صورت که نشتی جریان برق را به زمین انتقال می دهد تا از آتش سوزی و خسارت های جانی و مالی جلوگیری کند.

شاید شما هم وسایل برقی ای را دیده باشید که با تماس با آنها دچار برق گرفتگی می شویم این اتفاق را نشتی جریان برق میگویند که به خاطر اتصال سیم های فاز یا نول به بدنه وسایل برقی اتفاق می افتد که می تواند بر اثر ضربه، پوسیدگی، شرایط محیطی اتفاق بیفتد، سیم ارت وظیفه انتقال این جریان به زمین را دارد.
سیم ارت به رنگ زرد یا سبز است وقطر ان مشابه سیم فاز است.

خدمات تعمیر لباسشویی در مجموعه فاران سرویس

سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد

از کاربرد های سیم ارت می توان به جلوگیری از افزایش الکتریسیته ساکن، محافظت از جان انسان ها و جلوگیری از خسارت های مالی با استفاده از بالا بردن سطح ایمنی وسایل برقی، جلوگیری از آتش سوزی، تثبیت سطح ولتاژ، جلوگیری از آسیب به پوشش عایق سیم ها و اتصالات در اثر افزایش ولتاژ اشاره کرد.

محافظت از دستگاه در برابر اضافه بار

فرض کنید رعد و برق شدید به خانه یا محل کار شما که در آن وسایل برقی وجود دارد اصابت کند یا هر اتفاق دیگری که باعث افزایش جریان الکتریکی در محل شود.

در این مواقع سیم ارت به راحتی جریان بالا را به زمین انتقال می دهد لازم به ذکر است که زمین بهترین رسانا است به همین دلیل ایمنی را افزایش می دهد و ما را از مرگ یا خطرات جانی محافظت می کند.

سیم ارت چیست

سیم ارت چیست؟

تثبیت سطح ولتاژ

سیم ارت باعث توزیع یکنواخت جریان در مدار الکتریکی میگردد.

لازم به ذکر است سیم ارت در تمام وسایل برقی که احتمال نشتی جریان برق دارند کاربرد دارد مثلا سیم ارت ماشین لباسشویی، سیم ارت یخچال فریزر، سیم ارت کتری برقی، سیم ارت ماشین ظرفشویی، سیم ارت ماکروفر، سیم ارت ماکروویو، سیم ارت خودرو، سیم ارت پریز برق ،سیم ارت کولر آبی و غیره

نحوه اتصال سیم ارت به پریز

پریز برق سه پیچ با کانتکت دارد که سه سیم فاز، نول و ارت به هرکدام از آنها متصل می شود، به وسیله فازمتر میتوان سیم فاز را از سیم نول تشخیص داد.
به این صورت که اگر فازمتر را به هر کدام از سیم ها بزنیم و چراغ انتهای فاز متر روشن شود می فهمیم که آن سیم فاز بوده.

برای اتصال به پریز ابتدا سیم فاز را حدودا به اندازه یک سانتی متر لخت می کنیم و آن را طبق استاندارد های موجود به سمت راست پریز متصل می کنیم.

قدم دوم این است که به همان ترتیب قبل سیم نول را به اندازه یک سانتی متر لخت می کنیم و به سمت چپ پریز برق متصل می کنیم.

سپس سیم ارت را هم حدود یک سانتی متر لخت می کنیم و به پیچ میان فاز و نول متصل می کنیم به این صورت سیم ارت قادر است جریان اضافه که باعث افزایش ولتاژ می شود را کنترل کند و آن را به زمین منتقل کند.

نحوه اتصال سیم ارت به دوشاخه

سیم ارت چیست و نحوه اتصال سیم ارت به دوشاخه چگونه است؟ به همان صورت قبل که توضیح دادیم سه سیم وارد دوشاخه می شود که یکی از آنها سیم فاز، دیگری سیم نول، و اخری سیم ارت است.

پس از اتصال آنها به دوشاخه می توان با فازمتر سیم فاز را چک کرد تا ببینیم جریان در آن وجود دارد یا خیر.

کاربرد سیم ارت در دوشاخه مانند پریز است و باعث جلوگیری از افزایش بیش از حد ولتاژ و به وجود آمدن خطر مرگ می شود.

کاربرد سیم ارت

سیم ارت چه سیمی است

اتصال سیم ارت به لوله گاز

لوله ای که گاز در آن جریان دارد از جنس فلز است به همین خاطر رسانای بسیار خوبی برای جریان الکتریسیته است.

پس این امکان وجود دارد که در صورت احتیاط نکردن یا واقعه ناگهانی سیم های فاز و نول به ان بچسبند و الکتریسیته حاصل از نشتی برق را به لوله فلزی منتقل کنند و به دلیل این که گاز یکی از مواد اشتعال زا است با به وجود آمدن تنها یک جرقه ممکن است انفجار مهیبی ایجاد کند و نه تنها جان شما و خانواده شما بلکه جان همسایه های شما را نیز تهدید کند از این رو به آن سیم ارت متصل می کنند.

تا در صورت اتصال ناگهانی سیم های فاز و نول به لوله گاز جریان الکتریسیته را به زمین انتقال دهد و از خطر مرگ و انفجار جلوگیری کند .

سیم ارت را به کجا وصل کنیم

همانطور که قبلا توضیح دادیم نشتی برق در اثر عوامل زیادی می تواند به وجود بیاید که از میان آنها می توان به پوسیدگی عایق سیم، ضربه و له شدگی، لخت بودن قسمتی از سیم، رطوبت و گرد و غبار و غیره اشاره کرد که همه خطرناک هستند و ممکن است برای هر وسیله برقی خطر ایجاد کند.

پس آن را می توان در تمام وسایل برقی استفاده کرد. مثل یخچال فریزر، ماکروفر، تلویزیون ،پریز برق حتی دوشاخه برق تا در صورت نشتی برق آن را به زمین انتقال داد.

سیم اتصال به زمین چگونه از برق گرفتگی جلوگیری می کند

جریان الکتریکی جریانی بسیار پر خطر است به همین دلیل در صنایع و خانه ها و غیره از این سیم برای کاهش خطرات ناگهانی برق گرفتگی استفاده می شود.

این سیم به سطح وسایل متصل می شود و برق اضافی که باعث خطر میشود را به زمین انتقال می دهد.

همانطور که از کاربردش میبینیم نام این سیم از earth که نام انگلیسی زمین است می آید زیرا زمین بهترین رسانا است.

چرا سیم ارت برق دارد

در ادامه مقاله سیم ارت چیست با پرسش دیگری مواجه میشویم و آن این است که چرا سیم ارت برق دارد؟ باید تاکید کنیم سیم ارت به خودی خود برق ندارد یعنی در واقع فقط سیمی است که به زمین متصل شده پس اگر جریانی در آن وجود داشت به دلیل نشتی برق یکی از دو سیم فاز و نول است که باعث به وجود آمدن جریان الکتریسیته در آن شده .

اتصال سیم ارت به نول

کف ساختمان ها به وسیله ریشه ستون ها در بتن فرو رفته و به آن متصل است که بهتر از رس رطوبت را نگه می دارد. در آنها به ارت وصل می شود زیرا سیم ارت زمین مرطوب را به عنوان قسمتی از مدار استفاده می کند. یعنی بین مصرف کننده و مولد قرار می گیرد.

در قسمت ترانس، بدنه به ارت و ارت به سیم نول متصل می شود.

سیم نول سیمی خنثی است که به پتانسیل صفر سیستم متصل می شود اما سیم ارت به زمین متصل می شود.

تشخیص نول از ارت

یکی از روش های تشخیص سیم های نول از طریق رنگ های استاندارد روکش عایق آنها است که برای سیم های نول و خنثی معمولا سفید و خاکستری است.

سیم های سفید و خاکستری می توانند به یکدیگر متصل شوند.

درست است که این سیم ها باید خنثی باشند. اما در زمان کار با آنها مراقب باشید و جانب احتیاط را رعایت کنید. زیرا ممکن است حامل جریان برق باشند مخصوصا اگر جریان نامتوازن باشند.

رنگ استاندارد برای سیم ارت سبز است.

سیم نول مسیر بازگشت مدار AC است پس سیم نول را همیشه باید سیم دارای جریان فرض کرد.

سیم ارت همیشه از مسیری با کمترین مقاومت عبور می کند.

سیم نول حتما عایق دارد ، سیم ارت از جنس مس است که یا عایق سبز دارد یا می تواند عایق نداشته باشد .

چرا سیم نول را به زمین وصل می کنند

سیم نول باید سیمی خنثی باشد، اگر در نقطه صفر ترانس عدم تعادل شدید به وجود آید وضعیت خطرناکی به وجود می آید که برای جلوگیری از این اتفاق این سیم را به زمین متصل می کنند. تا در صورت برق دار شدن ، جریان الکتریسیته آن به زمین منتقل شود و باعث برق گرفتگی ناگهانی یا سوختن وسایل برقی نشود.

نحوه اتصال سیم ارت به زمین

سیم ارت چیست و نحوه اتصال سیم ارت به زمین چگونه است؟ سیم ارت به چاه ارت متصل می شود عمق این چاه با توجه به رطوبت مناسب تعیین میشود. گاهی ممکن است تنها با چند متر حفر به رطوبت مورد نیاز برسیم و گاهی ممکن است نیاز باشد میزان بیشتری از چاه را حفر کنیم که حتی ممکن است به سه متر برسد.

درون چاه ارت با اهک، خاک و ذغال پر می شود و یک صفحه مسی به صورت عمودی در آن قرار داده می شود .

انواع سیستم اتصال به زمین

کلا سه نوع سیستم نیرو TT، TN و IT رایج است.

اولین حرف سمت چپ به معنای نوع ارتباط سیستم نیرو با زمین است

T: مستقیما به زمین متصل است.

I: قسمت های برق دار نسبت به زمین عایق اند.

حرف سمت راست بیانگر نوع ارتباط بدنه هادی با زمین است

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *