علت خرابی المنت لباسشویی

علت خرابی المنت لباسشویی

با توجه به نقش و اهمیت المنت ماشین لباسشویی در تنظیم دمای آب ورودی به مخزن، گرم کردن آب و در نتیجه شست و شوی موثر لباس ها، ضروری است که از عملکرد این قطعه اطمینان حاصل شود و تمام عواملی که در خرابی یا سوختن این قطعه تاثیرگذار هستند، شناسایی شوند. لذا در این مقاله به بررسی علت خرابی المنت لباسشویی و همچنین علت سوختن المنت لباسشویی به منظور پیشگیری از وقوع این مشکلات برای المنت پرداخته شده است.

بهترین آموزش تعویض المنت لباسشویی

مقدمه ای بر علت خرابی و عملکرد المنت لباسشویی

به طور کلی، سنسور دمایی در سوراخ موجود در قسمت وسط این قطعه وجود دارد که به طور مداوم، دمای دیگ لباسشویی را سنجش می کند.

و در صورت تغییر دما در مقایسه با دمای مطلوب، دستور های لازم صادر و اجرا خواهد شد.

المنت ماشین لباسشویی معمولا دارای مقاومت الکتریکی ۲۲۰ ولت می باشد و در اثر برخورد اتم های موجود در مسیر جریان الکتریسیته با الکترون های جریان، اصطکاک ایجاد شده و از اصطکاک حاصل از آن، حرارت ایجاد می شود.

نکته حائز اهمیت این است که حرارت موجود در این المنت ها بسیار زیاد است که در اثر عبور جریان، به سرعت افزایش می یابد. در صورتی که حرارت ایجاد شده توسط ماده ای جذب نشود، ذوب شدن مسیر عبور جریان در المنت را به دنبال خواهد داشت، در این حالت اصطلاحا گفته می شود که المنت سوخته شده است.

حداکثر حرارت قابل تحمل توسط این المنت ها ۱۸۰ تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد است.

این در حالی است که اگر جریان الکتریسیته ادامه یابد، حرارت افزایش یافته و المنت می سوزد. در همین راستا، آشنایی با علت خرابی المنت لباسشویی و نیز سوختن آن به منظور پیشگیری از این اتفاق، ضرورت دارد.

بررسی علت خرابی المنت لباسشویی

با توجه به توضیحات بالا درباره نحوه عملکرد المنت، بدیهی است که این قطعه باید همیشه در آب قرار داشته باشد که بتواند حرارت تولید شده را به خوبی انتقال دهد. در غیر این صورت، حرارت انتقال نیافته و خرابی المنت را به دنبال خواهد داشت. در قسمت زیر، برخی علل اصلی خرابی و سوختن المنت معرفی شده است:

۱-جرم موجود روی المنت:

با گذشت زمان و کار کردن مداوم ماشین لباسشویی و نیز عدم جرم گیری توسط فرد، المنت سولفاته شده و یک لایه جرم روی آن را می پوشاند که با افزایش جرم، از انتقال حرارت و نیز گردش مخزن اصلی جلوگیری کرده و در نهایت به عنوان علت خرابی المنت لباسشویی مطرح می شود.

علت خرابی المنت لباسشویی

جرم گرفتن المنت ماشین لباسشویی

۲-خوردگی و فرسایش المنت:

خوردگی المنت به عنوان علت خرابی المنت لباسشویی نیز مطرح است. در بسیاری از مناطق کشور، آب ممکن است دارای سختی بالاتر از مقدار استاندارد باشد.

و یا حالت اسیدی داشته باشد یعنی دارای اسیدیته یا Ph کم باشد. این نوع کیفیت آب، کاهش عمر مفید قطعات ماشین لباسشویی از جمله المنت را سبب می شود. در بسیاری از ماشین های لباسشویی، حد قابل تحمل سختی آب ۴۰۰ تا ۴۵۰ppm می باشد.

خوردگی و فرسایش المنت ماشین لباسشویی

خوردگی و فرسایش المنت لباسشویی

۳-شروع به کار ماشین لباسشویی بدون آب و فرمان به المنت:

در این حالت، عملکرد نامناسب برد سبب می شود که در زمان عدم وجود آب در دیگ، المنت فرمان گرفته و سوختن المنت اتفاق افتد.

این موضوع در لباسشویی های قدیمی تر به دلیل قرارگیری المنت و ترموستات به صورت سری، به ندرت اتفاق می افتد.

زیرا این سبب محفاظت از المنت می شود. اما در لباسشویی هایی که جدیدا به بازار عرضه شده اند، تمام کارها توسط برد انجام می گیرد که این موضوع المنت و دیگر قطعات را تحت تاثیر قرار می دهد.

۴-نقص یا عدم کارکرد صحیح برد:

به عنوان یک علت سوختن المنت لباسشویی در برخی موارد معرفی شده است. در برد الکتریکی موجود در ماشین لباسشویی، برخی قطعات استفاده شده ممکن است به هم بچسبند.

در این حالت، زمانی که برد الکتریکی، به المنت فرمان قطع جریان را می دهد، جریان همچنان برقرار بوده، و بعد از خالی شدن آب دیگ، این موضوع باعث سوختگی المنت می شود.

باید توجه داشت که در صورت سوختگی المنت، این قطعه لازم است تعویض شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *