میکروسوئیچ درب مایکروویو

میکروسوئیچ درب مایکروویو

ماکروفر یکی از وسیله های پرکاربرد است که امروزه در بیشتر خانه ها یافت می شود. این وسیله ی پرکاربرد دارای قطعات زیادی است که هریک وظیفه ی مهمی را بر عهده دارند. یکی از این قطعات مهم و تاثیر گذار میکروسوئیچ درب مایکروویو است. این قطعه نقش اصلی را در باز و بسته شدن درب مایکروویو بر عهده دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با این قطعه، انواع آن، وظیفه ی میکروسوئیچ و خرابی آن آشنا کنیم.

میکروسوئیچ درب مایکروویو چیست؟

یکی از قطعاتی که در مدار برق به خصوص مدار فرمان کاربرد زیادی دارد میکروسوئیچ درب مایکروویو است. این قطعه با ضربه ی فیزیکی و فشار باعث قطع شدن و وصل شدن جریان برق در مایکروویو می شود. همانطور که میدانید اتاقک مایکروویو ها دارای دربی هستند که این درب دارای قلابی کنترل کننده است. این قلاب هنگام بسته شدن درب مایکروویو با میکروسوئیچ درب مایکروویو درگیر میشود. و این درگیری سبب قفل شدن درب مایکروویو می شود. این میکروسوئیچ در درب مایکروویو باعث باز و بسته شدن درب مایکروویو به شکل درست و قابل اطمینان می شود. به همین علت وجود آن در تمامی مایکروویو ها الزامی است.

میکروسوئیچ درب مایکروویو

میکروسوئیچ درب مایکروویو چیست؟

انواع میکروسوئیچ درب مایکروویو

مایکروویو ها دارای ۳ نوع میکروسوئیچ هستند. که به شرح زیر می باشد:

• میکروسوئیچ اصلی: این میکروسوئیچ که به آن اولیه میز گفته می شود؛ وقتی که درب مایکروویو باز کنیم به حالت باز است و وقتی درب مایکروویو را ببندیم به حالت بسته در می آید.

متخصصین مجموعه فاران سرویس با سابقه ای درخشان در زمینه تعمیر ماکروفر در خدمت شما هستند.

• میکروسوئیچ ثانویه: این میکروسوئیچ که به میکروسوئیچ ناظر معروف است؛ برعکس مورد قبلی است. هنگامی که درب بسته باشد باز است و هنگامی که درب باز باشد بسته است.

• میکروسوئیچ حسگر: میکروسوئیچ حسگر همانند میکروسوئیچ اصلی است و با باز شدن درب مایکروویو باز و با بسته شدن درب بسته خواهد شد.
وجود این سه میکروسوئیچ در مایکروویو ها الزامی است. میکروسوئیچ ها به طور کلی به دو نوع میکروسوئیچ های اهرمی که با پایه اند و میکروسوئیچ های بدون پایه تقسیم می شوند.

وظیفه ی میکروسوئیچ درب مایکروویو

همانطور که گفته شد میکروسوئیچ درب مایکروویو از الزامی ترین قطعات است. از آنجایی که مایکروویو ها با اشعه کار می کنند و بیرون آمدن هرگونه اشعه از مایکروویو خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت. میکرو سوئیچ درب مایکروویو از بیرون آمدن هرگونه اشعه و گرمای مایکروویو به بیرون جلوگیری می کند. در واقع این قطعه به باز و بسته شدن صحیح درب مایکروویو کمک میکند. وقتی که درب مایکروویو به طور کامل و به درستی بسته شود.

میکرو سوئیچ درب مایکروویو اجازه ی شروع شدن فرایند گرم کردن و پخت غذا را به دستگاه می دهد. و در صورتی که به هر علتی درب مایکروویو به خوبی بسته نشود؛ میکرو سوئیچ متوجه شده و اجازه ی شروع کار را به دستگاه نمی دهد.

علت خرابی میکروسوئیچ درب مایکروویو

خرابی میکروسوئیچ درب یکی از شایع ترین خرابی هایی است که ممکن است برای مایکروویو شما رخ دهد. این خرابی از بیرون قابل مشاهده نمیباشد و تنها هنگام روشن نمودن مایکروویو می توانید متوجه خرابی آن شوید. در صورتی که مشاهده کنید که مایکروویو شما روشن نمی شود و کار نمی کند؛ می تواند علت آن خرابی میکرو سوئیچ درب مایکروویو باشد.

این قطعه می تواند به مرور و در اثر باز و بسته کردن دچار مشکل شود. و هنگامی که میکرو سوئیچ خراب شده و از کار افتاده باشد حتی در صورت بسته بودن درب، مایکروویو شروع به کار نمی کند. پس وقتی متوجه کار نکردن مایکروویو شدید حتما احتمال خرابی میکرو سوئیچ را بررسی نمایید.

علت خرابی میکروسوئیچ درب مایکروویو

علت خرابی میکرو سوئیچ درب مایکروویو چیست

آموزش تست میکرو سوئیچ درب مایکروویو

برای آنکه از خرابی میکروسوئیچ مطمئن شوید نیاز است آن را تست نمایید. برای این کار ابتدا دستگاه را از برق بکشید و کاور بدنه ی مایکروویو را باز نمایید و میکرو سوئیچ درب را پیدا کنید. برای تست توجه کنید که هنگام بسته شدن درب می بایست زبانه درب کاملا بر روی میکروسوئیچ قرار بگیرد. و اینکه هنگام بسته شدن درب صدای کلیک شنیده شود. در صورتی که این دو مورد را مشاهده کردید میکرو سوئیچ درب مایکروویو شما سالم است و در غیر این صورت میکرو سوئیچ دچار مشکل و خرابی شده است. در این صورت کلید های درب را جدا کنید تا بررسی شوند.

آموزش تعویض میکرو سوئیچ درب مایکروویو

در قسمت قبلی نحوه ی تست میکروسوئیچ درب مایکروویو گفته شد و به شما آموزش دادیم چگونه میکروسوئیچ را چک کنید. پس از آنکه با تست گفته شده متوجه ی وجود مشکل و خرابی در مایکروویو microwave شدید می بایست اقدام به تعویض این قطعه نمایید. برای تعویض میکروسوئیچ به شرح زیر عمل نمایید.

  1. با توجه به ویژگی هایی که بر روی میکروسوئیچ درج شده است؛ میکروسوئیچ جدید را خریداری نمایید. سپس اقدام به تعویض قطعه نمایید.
  2. در مرحله ی اول به خاطر داشته باشید که حتما دستگاه را از برق جدا کرده کنید. سپس با دقت میکروسوئیچ قبلی را جدا نمایید.
  3. سپس میکروسوئیچ جدید را سرجای خود قرار دهید و سیم ها را با دقت وصل نمایید.
  4. توجه داشته باشید که خازن می بایست حتما تخلیه شود در غیر این صورت امکان برق گرفتگی وجود خواهد داشت.

مراحلی که گفته شد برای تعویض میکروسوئیچ در مایکروویو نیاز است. فراموش نکنید در صورتی که بلد نیستید هرگز این کار را خودتان انجام ندهید. بهتر است با تعمیرکاران و متخصصان در این زمینه تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *