ترمودیسک یخچال

ترمودیسک یخچال

ترمودیسک یخچال همان ترموستات حرارتی یخچال است که به صورت سری با هیتر المنت دیفراست در مدار قرار می گیرد و در دمای ۵- درجه و کمتر مانع عبور برق می شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری کند. محل قرارگیری ترمودیسک یخچال در داخل اواپراتور می باشد و کمک می کند این بخش آسیب نبیند. شکل عملکرد این قطعه به این شکل می باشد که زمانی که تایمر به هر دلیلی در زمان آب شدن برفک فعالیت نمی کند و دمای اواپراتور بالا رود و تایمر جریان برق را قطع نکند، ترمودیسک جریان برق را قطع می کند و از صدمه و آسیب به اواپراتور جلوگیری می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع قطعات یخچال سوالات خود را با مجموعه تعمیر یخچال در میان بگذارید.

ترمودیسک یخچال چیست

ترمودیسک یخچال یک ترموستات حرارتی است. این قطعه را به صورت سری در مدار هیتر المنت به صورت قرار می گیرد. و وظیفه آن کنترل هیتر المنت می باشد و از بروز برفک در یخچال جلوگیری می کند. ترمودیسک یخچال یک قطعه مهم است و باعث می شود تا از آتش سوزی در یخچال و فریزر به دلیل بالا رفتن حرارت جلوگیری می کند. در واقع ترمودیسک یخچال مانند یک فیوز حرارتی حساس به گرما کار می کند و در مقابل تغییرات دمایی از ایجاد آسیب برای اواپراتور جلوگیری می کند. همچنین وجود آن در سیستم از ایجاد برفک جلوگیری می نماید.

کار ترمودیسک یخچال

همانطور که گفته شد این قطعه به صورت سری در مدار قرار می گیرد و هیتر المنت را کنترل می کند. روش کار ترمودیسک یخچال به این شکل می باشد که در دمای ۵- درجه و پایین تر اجازه عبور برق را به هیتر المنت می دهد و در دمای ۵+ درجه از عبور جریان و بالا رفتن دما جلوگیری می کند تا علاوه بر ایمن کردن فعالیت یخچال و فریزر، از اتلاف انرژی نیز جلوگیری نماید. محل قرار گیری ترمودیسک یخچال در بخش مهمی مثل اواپراتور است تا در مواقع حساس با سوختن المنت از آسیب به اواپراتور جلوگیری نماید.

ترمودیسک یخچال

ترمو دیسک یخچال

وظیفه ترمودیسک در یخچال چیست

وظیفه اصلی ترمودیسک یخچال این است که اگر تایمر دیفراست در زمان ذوب برفک به هر دلیلی جریان برق را قطع نکند و حرارت اواپراتور بالا رود. این قطعه وارد عمل می شود و جریان برق را قطع می کند تا به اواپراتور آسیبی نرسد. جلوگیری از هدر رفتن انرژی و صرفه جویی در مصرف برق با کنترل دمای هیتر المنت از مهمترین وظایف ترمودیسک یخچال می باشد. وظیفه اصلی این بخش راه اندازی سیستم برفک زدایی می باشد. یعنی از ایجاد برفک و ایراداتی که به دلیل به وجود آمدن برفک ممکن است برای یخچال پیش بیاید جلوگیری می نماید.

محل نصب ترمودیسک در یخچال

از آنجا که این بخش ارتباط نزدیکی با هیتر المنت و اواپراتور دارد باید در مسیری قرار داشته باشد که راحتتر سیستم تغییر حرارت را کنترل نماید. ترمودیسک یخچال در اواپراتور سردخانه یا فریزر نصب می شود. در سیستم های نوفراست این قطعه به صورت سری با هیتر المنت در ارتباط است و در مدار یخچال فریزر قرار می گیرد. محل دقیق این قطعه بین ترموستات و المنت برفک زدایی یخچال می باشد که روی اواپراتور قرار گرفته است. جنس کنتاکت های این قطعه از فلزاتی مثل طلا و مس است که در مقابل اکسید شدن و رطوبت مقاومت بالایی دارد.

نحوه تعویض ترمودیسک یخچال

تغییرات دمایی و عدم کارکرد مناسب تایمر در زمان معین باعث می شود تا ترمودیسک یخچال خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد. برای این کار باید از خرابی قطعه اطمینان داشته باشید.

– ابتدا یخچال و فریزر را کاملا تخلیه کنید

– جریان برق دستگاه را قطع نمایید

– پوشش روی اواپراتور را بردارید

این کار را با باز کردن پیچ های روی اواپراتور انجام دهید

– ترمودیسک را از کنتاکت های خود جدا کنید

– ترمودیسک آسیب دیده را با قطعه جدید تعویض کنید.

– کنتاکت ها و سوکت ها رابه قطعه تعویش شده وصل کنید

– درپوش را روی اواپراتور قرار دهید و یخچال را به برق وصل کنید

علت خرابی ترمودیسک یخچال

عوامل متعددی می تواند باعث خرابی این قطعه شود که عبارتند از:

– کار نکردن درست هیتر المنت

– نوسانات برق

– نگهداری یخچال در محل نامناسب

شرایط دمایی نامناسب می تواند بار دمایی بر اواپراتور وارد کند.

– برفک زدن بیش از اندازه و کار نکردن تایمر

– ایجاد ایراد و اشکال در سیم کشی ترمودیسک

– قرار نگرفتن درست ترمودیسک در مدار

ایجاد شرایط دمایی نامناسب مانند بالا رفتن بیش از اندازه دمای اواپراتور و عدم کارایی تایمر که باعث می شود تا حرارت اواپراتور افزایش پیدا کرده و ترمودیسک برای جلوگیری از آتش سوزی سوخته و از خرابی اواپراتور جلوگیری کند.

تست ترمودیسک یخچال

برای اطمینان از سالم بودن ترمودیسک یخچال می توانیم به چند روش عمل کنیم، اهم متر یک وسیله مناسب برای اطمینان از سالم بودن ترمودیسک می باشد.

– مولتی متر را روی اهم قرار دهید

– سیم رابط اهم متر را به سیم خروجی ترمودیسک وصل کنید

– صفحه ترمودیسک را به اواپراتور در حال کار وصل کنید و سیم های ترمودیسک را از یخچال بیرون بیاورید

– صبر کنید تا درجه حرارت ترمودیسک متعادل شود و عقربه اهم متر منحرف شود.

نکته : در حالت عادی ترمودیسک باید قطع باشد و عقربه منحرف نشود. در غیر اینصورت ترمودیسک دچار مشکل شده است.

عیب یابی ترمودیسک

برای اینکه بدانید نیازی به تعویض ترمودیسک وجود دارد باید این قطعه را عیب یابی نمایید. با توجه به شرایط ویژه ای که در صورت خرابی ترمودیسک به وجود می آید شما می توانید به راحتی به عیب یابی این قطعه را انجام دهید.

– برفک زدن یکی از علت هایی است که نشان می دهد ترمودیسک آسیب دیده است.

– کاهش سرما در یخچال

– خرابی و فاسد شدن مواد غذایی

– برفک زدن و ذوب نشدن یخ ها

اگر یخ زدایی در یخچال درست انجام نشود مشخص می شود که ترمودیسک نمی تواند فعالیت خود را به درستی انجام دهد.

محل نصب ترمودیسک

محل نصب ترمودیسک یخچال بین دو قطعه المنت حرارتی ضد برفک و ترموستات می باشد. تنها مکانی که به طور مستقیم از تغییرات دما و حرارت ممکن است در یخچال و فریزر آسیب ببیند اواپراتور می باشد. به همین دلیل ترمودیسک را روی اواپراتور نصب می کنند تا سریعتر بتواند شرایط را کنترل نماید. اگر قرار است این قطعه را تعویض نمایید بهتر است از تجربیات گروه فاران سرویس استفاده کنید.

کافی است با کارشناسان بخش تعمیرات تماس بگیرید، در مدت زمان کوتاهی با تجهیزات کامل قطعه شما را تعویض می کنند. ضمانت یک ماهه قطعات از مزیت های استفاده از خدمات این گروه با تجربه می باشد.

ترمودیسک یخچال

محل نصب ترمودیسک یخچال

روش حذف ترمودیسک یخچال

با توجه به اهمیت و حساسیت ترمودیسک یخچال این سوال پیش می آید که آیا این قطعه قابل حذف می باشد. ترمودیسک در یخچال های قدیمی تر و نوفراست ها موجود می باشد، اما در یخچال های جدید با توجه به طراحی که صورت گرفته است این قطعه به مدار الکتریکی متصل شده است و برد الکترونیکی تمامی شرایط یخچال را کنترل می کند.

برای حذف این قطعه باید با یک کارشناس و تکنسین تعمیر یخچال صحبت کنید تا او شما را نسبت به شرایط خاصی که پس از حذف این قطعه ممکن است برای یخچال شما به وجود بیاید آگاه کند.

فرق ترموفیوز و ترمو دیسک

ترموفیوز یک قطعه حرارتی است که در یخچال و فریزرهای بدون برفک موجود می باشد. ترموفیوز یک قطعه یدکی است که برای کنترل دمای المنت حرارتی در یخچال ها قرار دارد. دمایی که ترموفیوز در آن می تواند فعالیت کند بین ۷۲ تا ۸۲ درجه سانتیگراد می باشد که با توجه به طراحی متفاوت یخچال ها این عدد متغیر می باشد.

اما ترمودیسک ها در تغییرات دمایی کمتری فعالیت می کنند و وظیفه آنها قطع کردن جریان برق هیتر المنت می باشد. رنج دمایی که ترمودیسک thermodisk در آن فعالیت می کند بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد.

1 پاسخ
  1. حسین
    حسین گفته:

    آموزشهای فنی مثل کمکهای اولیه بهداشتی است که کهنه نمیشود وهمیشه به دردمیخورد وهر کس وهر وقت احتیاج به راهنمایی داشته باشد در دسترس هست وکمک کننده خوبیست

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *