ترموستات یخچال فریزر

ترموستات یخچال فریزر

ترموستات یخچال فریزر یکی از قطعه های مهم و کلیدی در یخچال و فریزرها می باشد. وجود این قطعه باعث می شود تا یخچال و فریزر به صورت اتوماتیک روشن و خاموش شود . قرار گرفتن ترموستات یخچال فریزر در دستگاه شما از یکسره کار کردن دستگاه جلوگیری می کند و باعث می شود تا طول عمر دستگاه شما افزایش یابد. این قطعه مکانیکی اهمیت زیادی در دستگاه شما دارد و در سلامت کمپرسور شما نقش مهمی را ایفا می کند. محدوده دمایی که ترموستات یخچال فریزر در آن فعالیت می کند با توجه به طراحی یخچال و فریزر تولید می شود.

ترموستات یخچال فریزر چیست

ترموستات یخچال فریزر یک قطعه مکانیکی است که با هماهنگی که با تنظیم دمای یخچال به وجود می آورد باعث می شود تا کمپرسور به صورت اتوماتیک خاموش شود و به صورت یکسره فعالیت نکند. در حقیقت این قطعه کمک می کند تا فعالیت موتور یخچال شما در یک شرایط ایده ال قرار بگیرد.

در یخچال و فریزرهای جدید ما شاهد تغییراتی در طراحی این بخش می باشیم. در حال حاضر این قطعه به صورت یک برد الکترومکانیکی درآمده است. مقدار دمایی که ترموستات بر اساس آن تنظیم می شود با توجه به کاربردی که شما از یخچال فریزر انتظار دارید انتخاب می شود.

دیگر نگران خرابی قطعات یخچال خود نباشید ، بی نظیر ترین خدمات تعمیر یخچال در فاران سرویس

کار ترموستات یخچال فریزر چیست

ترموستات یک لوله مارپیچی است که مستقیما به اواپراتور متصل می شود. هنگامی که حرارت و دمای یخچال در یک بازه زمانی تغییر می کند، ترموستات به دلیل اینکه در این بازه دمایی تنظیم شده است، کمپرسور را خاموش و روشن می کند تا از یکسره کار کردن آن جلوگیری نماید.

در واقع فرصتی را برای کمپرسور فراهم می کند تا بتواند در زمان های خاصی استراحت داشته باشد. درجه حرارتی که ترموستات یخچال فریزر در آن به خاموش و روشن کردن دستگاه می پردازد می تواند متغییر باشد و بر اساس کاربردی که یخچال و فریزر دارد تغییر کند.

ترموستات یخچال کجاست

قطعات مختلف ترموستات یخچال

انواع ترموستات یخچال فریزر

ترموستات یخچال فریزر به شکل های متفاوتی طراحی شده است تا بتواند کارایی مناسب و لازم را در دستگاه شما ایفا نماید. به طور کلی سه نوع ترموستات موجود می باشد:

– مدل فشار بخار

این نمونه شامل یک میله شیشه ای می باشد که در آن مایعی وجود دارد، در زمان تغییر دمای مایع و ایجاد فشار یک کلید فعال می شود که خاموش و روشن کردن یخچال را بر عهده دارد

– مدل دو قطبی

اساس کار این نمونه به تغییرات طولی دما وابسته می باشد و از دو فلز تشکیل شده که یکی به تغییرات دمایی حساس است و دیگری حساسیت کمی دارد

– مدل الکترونیکی

ترموستات یخچال کجاست

محل قرار گرفتن ترموستات یخچال فریزر در دیواره پشتی یخچال و فریزر می باشد. ترموستات مستقیما روی اوپراتور و بر روی دیواره پشت آن وصل می شود. علت قرار گرفتن آن در این بخش به دلیل نزدیک بودن آن به مکانی است که در یخچال و فریزر بیشترین تغییرات دمایی را دارد.

سنسورهای ترموستات طوری طراحی شده اند تا در بازه زمانی که برای انها تعریف شده است، اقدام به خاموش یا روشن کردن دستگاه نمایند. ترموستات ها در دو نوع مکانیکی و الکترونیکی می باشند. محل قرار گیری آن در هر نمونه از یخچالی روی دیواره پشت اواپراتور می باشد.

علت خرابی ترموستات یخچال فریزر

خرابی ترموستات می تواند دلایل متنوعی داشته باشد که از آن جمله عبارتند از:

– قرار دادن نامناسب مواد غذایی در یخچال و فریزر

– تنظیم نبودن دمای داخل یخچال

– وجود اتصال برق

نوسانات برق می تواند با گذشت زمان باعث خرابی ترموستات شود.

– از کار افتادن و خرابی کمپرسور

– خرابی موتور یخچال

– اتوماتیک کار نکردن یخچال

کارکرد صحیح ترموستات باعث می شود تا در زمان مشخصی یخچال روشن و خاموش شود و طول عمر موتور آن افزایش می یابد

– خراب شدن قفل در و یا لاستیک در یخچال و باز بودن در یخچال به مدت طولانی

تعمیر ترموستات یخچال فریزر

در شرایط خاصی شاهد خرابی این قطعه در یخچال و فریزر می باشیم. برای یخچال های معمولی تعمیر ترموستات وقتی انجام می شود که پلاتین های آن فرسوده باشد. در نمونه های از یخچال و فریزرها که به کلید ترموستات دسترسی وجود ندارد این قطعه تعویض می شود. برای تعمیر ترموستات یخچال فریزر باید به طور کامل با این قطعه آشنایی داشته باشید.

تعمیر ترموستات یخچال فریزر یک کار تخصصی است. شما می توانید با یک تماس با متخصصان فاران سرویس برای انجام این کار راهنمایی بگیرد.

در مدت کوتاهی تعمیرکاران فاران سرویس با تجهیزات پیشرفته به عیب یابی دستگاه شما می پردازند و در صورت نیاز قطعه مورد نیاز را با ضمانت یک ماهه برای شما تعویض می کنند.

نشانه های خرابی ترموستات یخچال فریزر

چند نکته مهم می تواند ما را متوجه خرابی این قطعه در یخچال نماید:

– یکسره کار کردن یخچال و خاموش نشدن آن

اگر ترموستات یخچال فریزر به درستی فعالیت نکند، یخچال به صورت یکسره کار می کند که کاهش طول عمر کمپرسور را به همراه دارد.

– وجود برق داخل یخچال و عدم کار کردن موتور

– سرد بودن کمپرسور یخچال

– سرد و گرم بودن محیط داخلی یخچال

– یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

– سرد نبودن کافی یخچال و فریزر

عیب یابی تخصصی را گروه فاران سرویس در محل برای شما انجام می دهند و خدمات در محل فاران سرویس با ضمانت ۴ ماهه انجام می شود.

درجه ترموستات یخچال فریزر در فصل های مختلف

در زمان های متفاوت و در تغییر فصل ها برای کارکرد بهتر یخچال و فریزر بهتر است که دمای آن تنظیم شود. با توجه به اینکه دمای محیط اطراف می تواند بر دمای درونی یخچال تاثیرگذار باشد. بهتر است تنظیمات دمایی با توجه به فصلی که در آن قرار گرفته ایم برای ترموستات یخچال فریزر انجام شود.

برای مثال با توجه به گرم شدن هوا و طول روزهای تابستان بهتر است تا دمای یخچال پایین تر از دمای محیط باشد که برای این کار درجه ترموستات باید روی مقدار بیشتری تنظیم شود. در فصل سرما و کاهش دما ترموستات روی دمای پایین تنظیم می شود.

اگر ترموستات یخچال خراب شود چه می شود

ترموستات یخچال یکی از موارد مهمی است که باید در تعمیرات یخچال مورد توجه قرار بگیرد. خرابی این قطعه باعث می شود تا موتور و کمپرسور به صورت یکسره کار کند و این عاملی می شود تا طول عمر موتور کاهش پیدا کند و در مواردی باعث سوختن آن شود.

همچنین پایین و بالا رفتن دما در یخچال روی کیفیت مواد غذایی موجود در آن تاثیر می گذارد و باعث خرابی آن خواهد شد. پس عملکرد صحیح ترموستات بر کارکرد صحیح موتور و بخش های مختلف آن تایرگذار خواهد بود و در صورت خرابی، باید تعمیر آن جدی گرفته شود.

علت خرابی ترموستات یخچال فریزر

علت خرابی ترموستات یخچال

آموزش تنظیم ترموستات یخچال فریزر

عوامل زیادی در تغییر دمای یخچال تاثیرگذار می باشد که عبارتند از:

– دمای در فصل های مختلف

در فصل های مختلف ما با تغییرات دمایی مواجه هستیم، به همین خاطر باید در تابستان و زمستان با توجه به تغییرات آب و هوایی دمای ترموستات تنظیم شود تا از یخ زدگی و فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کنیم.

– دمای محیط

– منطقه اب و هوایی

در زمستان بهتر است دمای ترموستات بالاتر از دمای محیط تنظیم شود، در تابستان با توجه به بالا بودن دمای محیط اطراف باید دمای ترموستات نیز بالاتر تنظیم شود و در زمستان بر عکس دمای ترموستات روی درجه پایین تر تنظیم شود.

نحوه تعویض ترموستات یخچال فریزر

با توجه به اینکه ترموستات یخچال یک قطعه مکانیکی است، در صورت خرابی می توانیم آن را تعویض کنیم. نحوه تعویض ترموستات یخچال طی مراحل زیر انجام می شود:

– با کشیدن سیم برق یخچال، آن را خاموش کنید

– قابی که روی ترموستات یخچال فریزر قرار گرفته را از روی آن باز کنید

– سیم سنسور ترموستات یخچال فریزر را که به بدنه یخچال فریزر وصل شده است جدا کنید.

– نگهدارنده ترموستات را که به قاب وصل شده است باز کنید تا ترموستات جدا شود

– ترموستات جدید را در محل نصب قرار داده و پس از نصب کامل آن یخچال را روشن کنید.

تست ترموستات یخچال

برای اینکه در زمان استفاده از یخچال و فریزر و گاهی اوقات پس از تعویض آن از کارکرد صحیح آنها مطمئن شویم ، می توانیم با انجام تست روی ترموستات از سلامت آن آگاه شویم.

برای این کار درجه یخچال را روی سه تنطیم می کنیم و پس از آن برای مدت یک شبانه روز یک لیوان آب را داخل یخچال قرار می دهیم، پس از پایان زمان تعیین شده با دماسنج دمای آب لیوان را اندازه گیری می کنیم. اگر درجه بین ۱ تا ۵ درجه سانتیگراد بود، این نشان دهنده آن است که ترموستات به خوبی کار می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *