فن یخچال

فن یخچال

فن یخچال یکی از بخش های مهم و حیاتی در یخچال فریزرهای امروزی می باشد. خنک ماندن و سالم ماندن مواد غذایی وظیفه این قسمت از دستگاه می باشد. مانند هر وسیله دیگری ممکن است در اثر عوامل متعدد شاهد خرابی فن یخچال باشیم. مراقبت صحیح و استفاده درست بهترین راه جلوگیری از وارد شدن آسیب به فن می باشد. کارکرد مهم و اصلی فن یخچال چیست؟جابه جایی هوا و از بین بردن هوای گرم در اطراف بخش های مختلف یخچال و کمک به خنک نگه داشته شدن مواد غذایی درون یخچال بر عهده فن می باشد.

تعمیر یخچال در مجموعه فاران سرویس با تکنسین های متخصص فاران سرویس

تست فن یخچال

تست کردن فن یخچال

انواع فن یخچال در چه دسته بندی هایی قرار می گیرد

در طراحی های جدید تنوع بسیاری در این بخش وجود دارد. به طور کلی در یخچال فریزرهای جدید چهار نوع فن وجود دارد:

۱- فن کندانسور یخچال

یکی از مهمترین فن های موجود در یخچال می باشد که تاثیر مهمی در عملکرد آن دارد. این فن به فن خنک کننده نیز معروف است.

۲-فن اواپراتور یخچال

به گردش درآوردن هوای سرد در لوله های کویل بر عهده این فن در اواپراتور می باشد.

۳- فن داخلی

خارج کردن هوای گرم داخل یخچال توسط این فن انجام می شود

۴-فن کمپرسور یا فن موتور

فن ۱۲ ولت چیست

در گذشته یخچال ها با برق شهر کار می کردند.  و در آنها فن وجود نداشت. اما در حال حاضر در یخچال فریزرهای جدید فن ۱۲ ولت سرامیکی وجود دارد که با ولتاژ ۱۲ ولت dc کار می کند. این فن ها دارای سه سیم قرمز برای قطب مثبت ، سیاه برای منفی و سفید برای دریافت فیدبک ولتاژ در زمان تست می باشد. گاهی اوقات سیم سفید با رنگ بنفش در یخچال های دیگر جایگزین شده است. تبدیل ولتاژ برق شهری به ولتاژ ۱۲ولت در یخچال کمک بزرگی به خنک ماندن محتویات داخل یخچال و همکاری با دیگر فن ها دارد.

فن ۲۲۰ ولت چیست

فن ۲۲۰ ولت یکی از انواع فن های مورد استفاده در یخچالها است که با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می کند. این فن نیز از موارد جدیدی است که در طراحی یخچال فریزرهای جدید در نظر گرفته شده است. استفاده از برق شهری برای راه اندازی این فن آن را با نمونه های دیگر متمایز کرده است. این فن قابل تعمیر نیست.

و در اکثر یخچال فریزرهای جدید پس از خرابی تعویض می شود. از دلایل خرابی آن عواملی مانند نوسانات زیاد برق در مدت زمان کوتاه و خرابی آن در اثر گذشت زمان می باشد.

فن یخچال

انواع فن در یخچال

فن ۱۱۰ ولت چیست

این فن به فن دور بالا نیز معروف می باشد. در اکثر یخچال فریزرهای ساید بای ساید مشاهده می شود. این فن در نزدیکی کندانسور قرار دارد و برای خنک کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اندازه یخچال ممکن است تغییراتی در سایز این فن وجود داشته باشد. شکل این فن ها به صورت تابلو می باشد . وجود این فن در یخچال باعث می شود تا حرارت به میزان زیادی از قطعات دور شود. این کار باعث می شودکه افزایش طول عمر قطعات بیشتر شود. پره های فن با توجه به نوع کاربرد در انواع فلزی یا پلاستیکی موجود می باشد.

فن اواپراتور چیست

یکی از مهمترین بخش های یخچال اواپراتور است. فن اواپراتور از اهمیت ویژه ای در یخچال ها برخوردار می باشد. فن اواپراتور با گردش هوای سر در کویل ها کمک می کند تا مواد غذایی در داخل یخچال خنک بماند. این فن در جلوی کویل ها در پشت یخچال قرار دارد. زمانی که کمپرسور شروع به کار می کند این فن نیز فعال می شود.

و محتویات داخل یخچال را از طریق گردش هوای کویل ها خنک می کند. خرابی ایجاد شده در این بخش مربوط به خود اواپراتور یا سوراخ شدن یا سردی بیش از اندازه لوله های کویل می باشد.

فن کمپرسور چیست

در کنار کمپرسور یک فن قرار داده شده است که وظیفه خنک کردن این قطعه را بر عهده دارد. فن کمپرسور در قسمت پشتی یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و وظیفه آن خنک کردن کمپرسور است. که این کار را به به وسیله گردش هوای خنک در بین سیم پیچ هایش انجام می دهد.این نوع از فن ها هوای گرم را از اطراف کمپرسور خارج می کنند و باعث کاهش دما در این بخش می شوند. از آنجا که کمپرسور یک قطعه مهم است. قرار گرفتن این فن در کنار آن کمک بسیار بزرگی در افزایش عملکرد آن دارد.

فن سه سیم چیست

فن سه سیم یا فن های dc نمونه ای از فن های مورد استفاده در یخچال می باشند که دارای سه سیم با رنگ های متفاوت است. یک سیم به رنگ قرمز برای قطب مثبت، سیم مشکی برای قطب منفی و سیم سفید که جریان برگشتی ولتاژ را پوشش می دهد. در برخی از یخچال ها به جای سیم سفید از رنگ بنفش استفاده می شود. برای تست سلامت این فن می توانید از هر منبع تغذیه با ولتاژ ۱۲ ولت استفاده کنید. فقط باید مراقب باشید که اتصال کوتاه به وجود نیاید که باعث سوختن فن می شود. جنس این فن ها از سرامیک می باشد.

فن ۴ سیم چیست

در برخی از یخچال فریزرها، فن ۱۲ ولت دارای چهار سیم می باشد. این فن ها می توانند اینورتر یا معمولی باشند. یک سنسور حساس به دما به این فن ها متصل است که در زمان گرم شدن به حرکت درآمده و باعث خنک شدن یخچال می شود. در این فن ها یک سیم برای قطب مثبت، یک سیم برای قطب منفی و دو سیم برای کنترل جریان برگشتی ولتاژ وجود دارد. مزیت استفاده از این فن ها مصرف کم انرژی و صرفه جویی در مصرف برق می باشد. طول عمر آنها بیشتر از دیگر انواع فن می باشد.

علت کار نکردن فن

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث کار نکردن یا بد کار کردن فن شود. مهمترین این عوامل به شرح ذیل می باشد:

۱- نوسانات جریان برق

۲- جمع شدن گرد و غبار اطراف پره های فن موتور آن

۳- یخ زدن لوله های کویل

کافی است برای عیب یابی با نمایندگی تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید. پس از ۲۰ دقیقه کارشناس با مشتری تماس می گیرد و در کمترین زمان به محل اعزام شده و با دستگاه به عیب یابی می پردازد. این خدمات دارای گارانتی یک ماهه قطعات و گارانتی ۴ ماهه خدمات در محل می باشد

نحوه تست فن

برای تست کردن فن در هر کدام از بخش های یخچال باید ابتدا یخچال را از برق بکشیم.

سپس فن ها را تمیز نماییم . با استفاده از یک ولت سنج مقدار ولتاژ هر کدام از سیم های فن ها را چک کنید. ولتاژ مورد نیاز در هر بخش را به فن یخچال وصل می کنیم. اگر فن شروع به کار کرد که سالم است اگر شروع به کار نکرد احتمالا ایراد در سیستم برق رسانی می باشد. در صورتی که بعد از درست شدن سیستم برق رسانی به فن ها باز هم کار نکردند باید فن را تعمیر کنیم.

موتور فن bldc چیست

موتور فن bldc یا موتور فن ۱۲ ولت بخشی از فن ۱۲ ولت یخچال میباشد که به عملکرد بهتر فن کمک میکند. از آنجایی که این فن با ولتاژ ۱۲ ولت یا دی سی کار می کند به این نام شهرت دارد.

موتور فن یک بخش حساس از فن ۱۲ ولت باشد و در صورتی که آلودگی ، گرد و غبار آن را بپوشاند و یا نوسانات جریان برق زیاد به آن وارد شد خراب شده و آسیب می بیند و در نتیجه شاهد از کار افتادن فن می باشیم. با استفاده از خدمات تعمیر لوازم خانگی می توانید ایراد موتور فن را پیدا کنید

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *