میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ درب لباسشویی چیست؟ میکروسوئیچ درب لباسشویی یک بخش خاص از درب ماشین لباسشویی است که برای  کمک به عملکرد صحیح لباسشویی در زمان فعالیت در نظر گرفته شده است. میکروسوئیچ  کلید حساسی است که تحت یک فشار کم فعال می شود و  درب ماشین لباسشویی را قفل می کند و پس از آن لباسشویی شروع به فعالیت می کند. اگر  میکروسوئیچ خراب شود دیگر شما قادر نخواهید بود از لباسشویی استفاده کنید. میکروسوئیچ سه پایه دارد که  دو تا از پایه ها کلید تغذیه هستند و به مدار فاز متصل هستند. پایه سوم نول است و آهنربایی شدن آنها باعث بسته شدن میکروسوئیچ درب لباسشویی می شود.

طرز کار میکروسوئیچ لباسشویی چگونه است

میکروسوئیچ ها کلیدهای مکانیکی هستند که دو بخش رسانا دارد. طرز کار میکروسوئیچ لباسشویی مانند کلیدهای تشخیصی است که در آسانسور، کیبوردها و موس ها استفاده می شود  می باشد. این کلید مکانیکی در مدار از دو قسمت رسانا تشکیل شده است که به آن کنتاکت می گویند. با اتصال این دو بخش به یکدیگر یک قوس و جریان الکتریکی در مدار ایجاد می شود که راه اندازی مراحل بعدی کار لباسشویی به اتصال این دو بخش میکروسوئیچ به یکدیگر بستگی دارد.  این مدار باعث قطع و وصل جریان برق در بخشی از دستگاه و راه اندازی آن می شوند.

تعمیر لباسشویی + بهترین خدمات مجموعه فاران سرویس

نقشه سیم کشی میکروسوئیچ لباسشویی

اگر با دقت نقشه سیم کشی میکروسوئیچ لباسشویی دقت کنید متوجه می شوید که  کل سیم کشی یک مدار  ساده است که  آغاز آن از یکی از بخش های میکروسوئیچ می باشد، سپس  مدار به بخش های مختلفی از جمله اتصالات شیر برقی، بوبین موتور تایمر، بخش تنظیم سرعت ماشین لباسشویی، المنت و در نهایت بخش دوم کلید و سوئیچ منتهی می شود. با توجه به پیچیدگی و طراحی لباسشویی جزئیات بیشتری در مدل های مختلف به مدار برق  لباسشویی اضافه می شود.

مهمترین بخش این مدار میکروسوئیچ می باشد که وظیفه برقراری جریان در سیستم بر عهده آن می باشد.

علائم و علت خرابی میکروسوئیچ لباسشویی  چه مواردی می باشد

مانند هر قطعه ای ممکن است این بخش از لباسشویی دچار آسیب و خرابی شود. یکی از متداولترین مشکلات دستگاه خرابی همین بخش می باشد. علائم خرابی میکروسوئیچ به صورت مشکل در نوع کار ماشین لباسشویی ظاهر می شود:

۱- در صورت خرابی میکروسوئیچ درب باز می مانند و ماشین لباسشویی به خوبی کار نمی کند

۲- درب بسته نمی شود و اتصال به شکل صحیح ایجاد نمی شود

۳- در بخش برد  دستگاه ما شاهد خطای خرابی میکروسوئیچ می باشیم

۴- ماشین  لباسشویی روشن است ولی کار نمی کند

۵- درب ماشین لباسشویی بعد از پایان کار باز نمی شود.

میکروسوئیچ درب لباسشویی

میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

نحوه تعویض میکروسوئیچ لباسشویی

پس از اطمینان از خرابی  میکروسوئیچ باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمایید. مراحل نعویض  به صورت زیر می باشد:

۱- خاموش کردن دستگاه و قطع شیر آب

۲- جدا کردن پنل بالای ماشین لباسشویی

۳-باز کردن درب لباسشویی

برای این کار دستگیره را با فشار کمی به سمت خود بکشید تا بتوانید لاستیک دور درب را جدا کنید. وقتی در باز شد. در لبه خارجی لاستیک  فنری وجود دارد که باید فنر بیرونی دور در را با پیچ گوشتی آزاد کنید.با آزاد شدن فنر، لاستیک به  راحتی جدا می شود و شما می توانید میکروسوئیچ ها را بررسی کنید آن را عوض کنید.

تست میکروسوئیچ درب لباسشویی

قبل از اینکه میکروسوئیچ جدید را نصب کنید باید از سالم بودن یا خراب بودن آنها اطمینان پیدا کنید. برای تست میکروسوئیچ درب لباسشویی  چند راه وجود دارد از جمله:

۱- سیم های میکروسوئیچ را از یکدیگر جدا کنید  و  با یک لامپ آن را تست کنید اگر لامپ روشن شد  در نتیجه جریان برق از آن عبور می کند و سالم است.

۲- با استفاده از دستگاه اهم سنج سالم بودن و عبور جریان را بررسی کنید.

۳-  با توجه به علامت قفل یا روشن شدن علامت روی نمایشگر دیجیتال می توانید از سلامت یا خرابی قطعه اطمینان حاصل کنید

انواع میکروسوئیچ لباسشویی

تنوع در طراحی و شکل ظاهری لباسشویی باعث شده است که قطعات و لوازم جانبی آنها نیز دارای تفاوت هایی متناسب با تفاوت طراحی ها باشند. به طور کلی میکرو سوئیچ ها از نظر شکل ظاهری  به نمونه های زیر دسته بندی می شوند:

– میکروسوئیچ سوزنی

از این قطعه  فقط در مدل های جدید لباسشویی بوش مشاهده خواهید کرد

– میکروسوئیچ بلند

این نمونه از قطعه ها مخصوص ماشین های لباسشویی سامسونگ می باشد و به دلیل اندازه بلندتری که دارند به این نام معروف هستند و فقط روی چند مدل خاص استفاده می شود.

– میکرو سوئیچ های سه فیش

 

تعویض میکروسوئیچ لباسشویی با تعمیرگاه مجاز فاران سرویس

بخشی از تعمیرات و تغییراتی که روی لوازم خانگی انجام می شود  اعمالی حرفه ای و  تخصصی هستند و باید توسط یک تکنسین دوره دیده انجام شود. نمایندگی های مجاز  بسیاری از تولید کنندگان ماشین لباسشویی و تعمیرگاه های مجاز می توانند این گونه خدمات را به شما ارائه دهند.

برای دریافت خدمات تخصصی می توانید با تعویض میکروسوئیچ لباسشویی با تعمیرگاه مجاز فاران سرویس به نتایج مورد نظر و حرفه ای خود در مورد تعمیر لباسشویی دست پیدا کنید. سرعت ، دقت و تجربه و گستردگی خدمات از خصوصیات مهمی است که شما در این تعمیرگاه پیدا خواهید کرد.

میکرو سوئیچ درب لباسشویی بوش

تولیدکنندگان قطعات و لوازم لباسشویی  از استانداردهای خاص و مشخصی  برای تولید محصولات استفاده می کنند. این استانداردها مربوط به کیفیت قطعات و شکل استفاده از آنها می باشد که  اختصاص به همان مدل و کارخانه دارد. میکرو سوئیچ درب لباسشویی بوش در سری جدید از نمونه های سوزنی می باشد.

تفاوت در نوع طراحی امکانات خاصی را برای زمان تعمیر نیاز دارد . میکرو سوئیچ درب لباسشویی بوش قطعه ای کاربردی در  لباسشویی است که برای امنیت و جلوگیری از باز شدن درب در زمان کار لباسشویی روی آن قرار گرفته است. خرابی این بخش روی پنل ماشین دیده می شود.

میکروسوئیچ درب لباسشویی سامسونگ

میکروسوئیچ درب لباسشویی سامسونگ با اسم میکروسوئیچ های بلند شناخته می شوند چون اندازه آن بلندتر از نمونه های مشابه در دیگر ماشین های لباسشویی می باشد. این نمونه از میکروسوئیچ سامسونگ در سه مدل۱۲۸۰-۱۱۸۰-۱۲۸۲ تولید شده است که تقریبا روی تمام مدل های مشابه هم یخچال سامسونگ سازگار می باشد.

نکته مهم این است که قبل از استفاده و خرید این قطعه باید نمونه آسیب دیده را در اختیار داشته باشید  و با ارائه آن نمونه مشابه را تهیه و مورد استفاده قرار دهید.  عمده  مشکلات و ایرادهای  لباسشویی سامسونگ مربوط به خرابی این قطعه در دستگاه می باشد.

میکروسوئیچ درب لباسشویی ال جی

میکروسوئیچ درب لباسشویی ال جی از قطعه ها و بخش های خاص در لباسشویی می باشد. یکی از معمول ترین مشکلاتی در این نوع لباسشویی خرابی این قطعه است که  بیشتر وقتها باید تعویض شود. برای جلوگیری از اشتباه در خرید قطعه حتما مشخصات فنی آن را قبل از خرید با مدل و طرح ماشین لباسشویی تطبیق دهید.

اهمیت این قطعه به دلیل آن است که از باز شدن در، هنگام کار کردن لباسشویی جلوگیری می کند. این سوئیچ در زیر صفحه اصلی ماشین لباسشویی قرار دارد و یک پین متصل به در باعث فعال شدن سوئیچ در هنگام فعالیت لباسشویی می شود.

در زمان خرید میکرو سوئیچ ها به چه نکاتی باید توجه کرد

در زمان خرید میکرو سوئیچ ها باید به این نکته توجه داشته باشید که از آنجا که این قطعه مهم و پرکاربرد می باشد باید مطابق با استاندارد، مدل و طرح لباسشویی شما انتخاب شود. از نکات دیگری که در خرید میکروسوئیچ باید مورد توجه قرار بگیرد موارد زیر می باشد:

– کیفیت قطعه خریداری شده

اگر از قطعات تقلبی و بی کیفیت استفاده کنید با گذشت زمان شاهد خرابی بخش های دیگر لباسشویی خود خواهید بود

– اصالت قطعه

یک قطعه اصل بر اساس استانداردهای دستگاه  طراحی و تولید شده است.

– تناسب مدل لباسشویی و قطعه خریداری شده

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *