المنت لباسشویی

المنت لباسشویی

با توجه به این که شست و شو با آب سرد در ماشین لباسشویی، کیفیت چندانی نداشته و بازدهی آن را کاهش می دهد، وجود یک قطعه در ماشین که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده داشته باشد، ضروری است. این قطعه در ماشین با نام المنت لباسشویی شناخته می شود که اگرچه از نظر شکل ظاهری در تمام برندها کم و بیش مشابه می باشد، اما از نظر قدرت، متفاوت می باشند.

آموزش تعویض المنت لباسشویی در مجموعه فاران سرویس

وظیفه المنت لباسشویی

وظیفه المنت لباسشویی، گرم کردن آب و تنظیم دمای آن است.

المنت لباسشویی

المنت ماشین لباسشویی

انواع المنت لباسشویی

المنت حرارتی از نظر فنی به مجموعه ای از سیم گرمایش-مقاومتی اطلاق می شود که همراه با نگهدارنده یا ماده عایق و اتصالات برقی می باشد. انواع المنت ها با عوامل مختلفی از جمله ابعاد و شکل سیم، ابعاد، نوع و نحوه استفاده نگهدارنده ها ارتباط دارد.

المنت لباسشویی به طور معمول از نیکروم ساخته می شود یعنی ۸۰ درصد از نیکل و ۲۰ درصد از کرومیوم می باشند. علت استفاده از این ماده در ساخت المنت آن است که این ماده دارای مقاومت الکتریکی بالایی است و وقتی برای اولین بار گرم می شود، یک لایه چسبنده از اکسید کروم روی آن ایجاد می شود که از اکسید شدن قسمت های داخلی، سوختن و یا شکستن آن جلوگیری می کند.

المنت های استفاده شده در ماشین های لباسشویی معمولا به دو دسته میله ای و سرامیکی تقسیم می شوند.

المنت میله ای: از جمله المنت های پرکاربرد به حساب می آید که گرما را به روش تابشی یا هدایتی به مقدار مناسب انتقال می دهد. این انتقال گرما ممکن است به هوا، مایع، گاز و یا سطوح مختلف انجام شود. این نوع المنت معمولا در وسایل الکتریکی دیگر مانند سماور، ظرفشویی، هیتر بخاری، یخچال، هوا خشک، هوا گرم کاربرد دارد.

المنت سرامیکی: این نوع المنت از عایق سرامیکی ساخته شده است که باعث می شود املاح آب به آن نچسبند و به این ترتیب عمر المنت بیش تر خواهد شد.

معرفی اجزا المنت لباسشویی

در ساختمان المنت از سیم کروم نیکل یا کروم آلومینیوم و نیز پودر چینی یا سرامیک نسوز استفاده شده است. به طوری که این نوع سیم ها درون پودر چینی قرار گرفته و بعد برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب، درون یک قسمت فولادی قرار گرفته است.

المنت کجاست

همان طور که گفته شد المنت لباسشویی با گرم کردن آب نقش مهمی در شست و شوی بهتر لباس ها ایفا می کند. موقعیت قرارگیری این قطعه در ماشین لباسشویی، قسمت تحتانی چلیک یا مخزن اصلی لباسشویی است که برای آب بندی آن، از یک لاستیک فشرده شده بین دو صفحه فلزی استفاده می شود. با توجه به این شرایط، نباید در زمانی که ماشین بدون آب است، آن را برق دار و روشن کرد؛ زیرا خرابی و سوختگی آن را به دنبال خواهد داشت. مراحل لازم برای دسترسی به این قطعه، در قسمت های بعدی شرح داده شده است.

موقعیت مکانی المنت لباسشویی

موقعیت مکانی المنت ماشین لباسشویی

علت سوختن المنت ماشین لباسشویی

خرابی و سوختن المنت لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق افتد. در قسمت زیر، به معرفی و بررسی برخی دلایل اصلی آن اشاره شده است:

۱-ماشین لباسشویی در حالی که بدون آب است روشن شده و شروع به کار کرده و به المنت فرمان دهد:

اگرچه این حالت به ندرت اتفاق می افتد، اما برخی موارد گزارش شده است که به دلیل خرابی برد و یا قطعات دیگر، وقتی مخزن اصلی لباسشویی فاقد آب است، به المنت فرمان داده و سوختگی آن را به دنبال داشته است.

این اتفاق در لباسشویی های جدیدتر معمول تر است زیرا در لباسشویی های قدیمی تر، المنت و هیدروستات به صورت سری یا متوالی در مدار قرار گرفته اند که این موضوع باعث حفاظت المنت می شود.

۲-وجود جرم روی المنت:

بعد از گذشت مدتی از کارکرد لباسشویی و به دلیل عدم جرمگیری ممکن است المنت شروع به سولفاته شدن کند و یک لایه جرم بین آب و المنت قرار گیرد که مانع انتقال حرارت شود.

۳-خوردگی یا فرسایش المنت:

به دلیل کیفیت آب شهری یعنی اسیدی بودن یا سختی زیاد آب ممکن است باعث کاهش عمر المنت شود.

۴-نقص در عملکرد برد:

برخی قطعات الکتریکی موجود در برد ممکن است به یکدیگر بچسبند و در این حالت، با وجود فرمان قطع جریان المنت، جریان همچنان ادامه یابد و با نبود آب در دیگ، المنت بسوزد.

تست المنت لباسشویی

برای بررسی کارکرد المنت لباسشویی، برخی افراد از روش سنتی یعنی لمس درب لباسشویی برای احساس گرمای آب استفاده می کنند. در صورتی که آب، گرم نباشد؛ یکی از علل این مشکل ممکن است با وضعیت عملکرد المنت ارتباط یابد.

برای تست المنت لباسشویی کافی است قبل از شروع کار، برق آن را قطع کنیم. سپس برای دسترسی به المنت، از طریق جدا کردن محفظه جاپودری، پنل بالایی و لاستیک دور درب لباسشویی اقدام کنیم. در ادامه، بررسی وضعیت المنت با استفاده از دو روش امکان پذیر است:

روش اول برق دادن به المنت از طریق سیم است. اگر المنت ۲۲۰ ولت و سالم باشد، گرم خواهد شد.

روش دوم، اتصال اهم متر به دو سر المنت پروب ها بعد از قرار دادن روی بزر (Bezzer) است. در صورتی بوق زد، یعنی المنت سالم است.

در غیر این صورت المنت خراب و یا سوخته می باشد. همین تست را باید برای سنسورهای المنت نیز انجام داد. در صورت وضعیت سلامت هر دو، باید هیدروستات را بررسی کرد. در ادامه، اگر هیدروستات نیز سالم بود باید سراغ برد لباسشویی رفته و بررسی کنیم.

نحوه تعویض المنت لباسشویی

برای تعویض المنت ، ابتدا باید از عدم اتصال برق مطمئن شده و سپس مراحل زیر را انجام دهیم:

۱-جدا کردن باید محفظه جاپودری و پنل بالایی:

ابتدا پنل بالایی را از طریق باز کردن پیچ ها، جدا کنید. سپس برای درآوردن پنل کنترل، باید محفظه جاپودری را جدا کرد.

۲-در آوردن درب لباسشویی از طریق جدا کردن لاستیک درب:

در این مرحله پنل زیرین را درآورده و بعد از جدا کردن کلیپس لاستیک درب، درب را جدا کنید.

۳-در آوردن المنت قدیمی: بعد از جدا کردن سیم ها ترموستات، مهره متصل به المنت را جدا کنید.

۴-قرار دادن ترموستات در المنت جدید:

با کمی فشار، ترموستات موجود در المنت قدیمی را جدا کرده و در المنت جدید قرار دهید.

۵-قرار گرفتن المنت جدید در جای خود و اتصال سیم ها و سوکت ها:

المنت جدید را در جای خود نصب کنید و سپس سیم و ها و سوکت ها را وصل کنید.

۶-نصب لاستیک دور درب لباسشویی، پنل کاربری و محفظه جاپودری

در نهایت برای اطمینان از عملکرد المنت، بعد از بستن کامل لباسشویی، دمای آب را تنظیم کرده و ماشین را روشن میکنیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *