برد ماشین لباسشویی

برد ماشین لباسشویی

همانطور که می‌دانید درون تمام دستگاه های الکتریکی قطعه ای وجود دارد که به آن برد دستگاه می گویند. ماشین لباسشویی نیز یک دستگاه الکتریکی است که یکی از قطعات تشکیل دهنده آن برد می باشد در ادامه مطلب میخواهیم اطلاعاتی راجع به برد ماشین لباسشویی در اختیار شما قرار دهیم.

برد ماشین لباسشویی چیست؟

برد ماشین لباسشویی قطعه ای میباشد که تمامی قطعات ماشین را تحت کنترل خود درآورده است. این قطعه در واقع واحد مرکزی پردازش است که با توجه به درخواست کاربر، به کنترل انجام درست وظایف قطعات دیگر می پردازد تا عملکرد کلی ماشین لباسشویی به درستی انجام شود. برد ماشین لباسشویی از مهمترین قطعات ماشین می باشد زیرا اگر این قطعه خراب شود ماشین لباسشویی دیگر روشن هم نمی شود.

خدمات تعمیر برد لباسشویی در مجموعه فاران سرویس

معرفی قطعات برد لباسشویی

برد ماشین لباسشویی از تعداد زیادی خازن و فیوز تشکیل شده است. این قطعات بسیار ظریف و حساس می باشند و در صورت وجود کوچکترین مشکل از نوسانات برق و جریان الکتریکی گرفته (که موجب ایجاد اتصالی در خازن شده) تا نفوذ آب به درون آنها (که موجب به وجود آمدن اتصالی در سیم پیچی داخلی می شود) این قطعات نیز دچار مشکل شده و بهترین راه حل هم تعویض کل برد لباسشویی می باشد زیرا اگر بخواهیم هر یک از قطعات درون برد را تعمیر کنیم، ممکن است هزینه تعمیر آن از هزینه خرید برد هم بیشتر شود. یکی دیگر از قطعات برد آی سی میباشد.

آی سی برد لباسشویی

آی سی برد لباسشویی قسمت اصلی برد می باشد و با توجه به مدل ماشین لباسشویی برنامه ای مخصوص درون آی سی خام ریخته میشود. پس نتیجه میگیریم که اگر این قطعه خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد ما نمی‌توانیم فقط آی سی خام را برای برد تهیه کنیم و باید برنامه مخصوص آن مدل لباسشویی نیز در آی سی خام ریخته شده باشد در ایران فقط نمایندگی های اصلی ماشین لباسشویی می توانند به آی سی مشکل دار برنامه بدهند.

اگر راجب قطعات لباسشویی اطلاعات لازم دارید ، مقاله اجزای ماشین لباسشویی را از دست ندهید.

علت خرابی برد ماشین لباسشویی

با توجه به نوع مشکلی که برای لباسشویی پیش می آید می‌توان نتیجه گرفت که مربوط به برد ماشین لباسشویی میباشد یا خیر. مشکلاتی که در زیر به آنها اشاره شده است علتش خرابی برد میباشد.

• زمانی که کاربر برنامه‌ای به ماشین لباسشویی دهد ولی ماشین به درستی این برنامه را اجرا نکند.

• زمانی که پنل جلوی ماشین لباسشویی دچار مشکل شود و به درستی کار نکند.

• زمانی که پنل جلوی ماشین لباسشویی به طور کامل خاموش شود و دیگر نتوان با آن کار کرد.

• زمانی که در هنگام کارکرد ماشین لباسشویی ناگهان ماشین خاموش شود.

خرابی برد ممکن است به خاطر نوسانات اضافی برق و یا نفوذ آب به درون برد لباسشویی باشد.

علت خرابی برد ماشین لباسشویی

علت خرابی برد ماشین لباسشویی چیست

علت سوختن برد لباسشویی

همان طور که در ابتدای متن نیز گفته شد برد لباسشویی از تعداد زیادی خازن و فیوز تشکیل شده است که این خازن ها و فیوز ها بسیار حساس می باشند. علت سوختن برد لباسشویی می تواند یکی از موارد زیر باشد.

• نوسانات اضافی برق: زمانی که برق ورودی دستگاه دچار نوسانات اضافه شود خرابی و سوختن برد را در پی دارد اگر می‌خواهید این اتفاق نیفتد بهتر است از یک محافظ برق استفاده کنید.

• نفوذ آب درون برد: ممکن است از قسمت هایی مانند مخزن جاپودری، ماشین دچار نشتی آب شود و این آب روی برد ریخته شود در این صورت برد لباسشویی میسوزد. باید توجه داشته باشید احتمال خطر برق گرفتگی در این حالت وجود دارد.

• حجم زیادی لباس: اگر در ماشین لباسشویی بیش از حد ظرفیت ماشین لباس ریخته شود ممکن است برد لباسشویی بسوزد.

• آتش سوزی: یکی دیگر از علت های سوختن برد ماشین لباسشویی به وجود آمدن آتش سوزی برای لباسشویی میباشد، در این صورت دیگر نمیتوان برد را تعمیر کرد فقط باید آن را تعویض کرد.

آموزش تعویض برد ماشین لباسشویی

گاهی اوقات تعویض برد لباسشویی خیلی بهتر از تعمیر آن می باشد در زیر مراحل تعویض برد لباسشویی به شما آموزش داده می شود.

• ابتدا برای اینکه خطر برق گرفتگی وجود نداشته باشد دستگاه را از برق جدا کنید سپس پنل بالای دستگاه را باز کنید حال نوبت جدا کردن برد الکترونیکی از دستگاه می باشد، به این صورت که تمام سیم های متصل به آن را جدا کنید و بعد از آن برد جدید را روی همان اتصالات وصل کنید. در آخر پنل بالایی را در جای خودش قرار دهید و ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید.

ریست ماشین لباسشویی چیست؟

ریست ماشین لباسشویی به معنای پاک کردن برنامه هایی است که دچار مشکل شده‌اند . زمانی که ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند، زمانی که تنظیمات لباسشویی به هم ریخته است، زمانی که برنامه ای را اشتباه انتخاب کردید، زمانی که ماشین روی برنامه قفل کرده است و در آخر زمانی که صفحه نمایش لباسشویی چشمک میزند شما می توانید ماشین لباسشویی را ریست کنید. ماشین های لباسشویی مدل جدید خود دارای دکمه ای برای ریست کردن می باشند که با فشار دادن این دکمه ماشین لباسشویی ریست میشود ولی ماشین لباسشویی های قدیمی فاقد این دکمه هستند و ریست کردن آنها به صورت دستی انجام میشود و این کار با مراجعه به دفترچه راهنمای لباسشویی قابل اجرا است.

برد ماشین لباسشویی چیست؟

ریست ماشین لباسشویی

هزینه تعمیر برد ماشین لباسشویی

هزینه تعمیر برد لباسشویی پس از بازدید توسط متخصص تعیین می شود و به علت اینکه برد الکترونیکی یک قطعه مهم و حساس در لباسشویی می باشد هزینه تعمیر یا تعویض آن نیز بالا است. تعمیر برد لباسشویی با اضافه شدن هزینه ایاب و ذهاب حدود ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برای شما هزینه دارد. اگر بخواهید کل برد را تعویض کنید برای خرید یک برد باید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کنید.

مرکز تعمیر برد لباسشویی

با توجه به این که برد ماشین لباسشویی یکی از قطعات اصلی و حساس ماشین می باشد برای اینکه جلوی خرابی بیشتر این قطعه را بگیرید بهتر است خودتان آن را دستکاری نکنید و از یک مرکز تعمیر برد ماشین لباسشویی که دارای متخصصان ماهر در این زمینه می باشند کمک بگیرید یکی از مراکزی که می توان به آن اعتماد کرد نمایندگی خود دستگاه می باشد زیرا تعمیر قطعه برای مدل و برندهای مختلف متفاوت است و به یک فرد متخصص احتیاج دارد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *