پمپ تخلیه لباسشویی

پمپ تخلیه لباسشویی

پمپ تخلیه لباسشویی یکی از قطعات مهم در دستگاه لباسشویی است که وظیفه دارد آب کثیف را خارج نماید. به طور کلی در سیستم تخلیه پمپ مهمترین شاخص بوده و زیر مخزن ماشین لباسشویی قرار می گیرد. از سوی دیگر یک لوله از آن به مخزن وصل شده و یک لوله نیز از بیرون به آن وصل شده است. پمپ تخلیه دارای فیلتر مخصوصی است که می تواند پرز لباس و آشغال ها را جمع کند.

علت سوختن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

از دیدگاه مجموعه تعمیر ماشین لباسشویی در صورتی که پمپ تخلیه ماشین لباسشویی خوب کار نکند و دچار خرابی و سوختگی شود یکی از موارد زیر مطرح است:

شیلنگ تخلیه مسدود:

یکی از مشکلاتی که سبب سوختن پمپ تخلیه لباسشویی می شود مربوط به مسدود شدن شیلنگ تخلیه است.

گاهی اوقات ماشین لباسشویی دچار عمل چرخش می شود اما آب پمپ نمی شود. در این کار احتمال مسدود بودن شیلنگ تخلیه وجود دارد.

ارتفاع نامناسب شیلنگ تخلیه:

در اغلب ماشین های لباسشویی نیاز به یک زانویی است که ارتفاع حداقل ۳۶ اینچی داشته باشد. در صورتی که فشار ورودی کم یا زیاد باشد این امکان وجود دارد که برگشت و سرریز شدن صورت بگیرد بنابراین نیاز است که ارتفاع مناسبی ریرا شیلنگ تخلیه صورت بگیرد.

بهترین اموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی در مجموعه تعمیر لباسشویی

مسدود شدن فاضلاب:

یکی از مشکلات بسیار رایج که اگر پیگیری نشود سبب سوختن پمپ تخلیه لباسشویی می شود مسدود شدن فاضلاب است که اغلب به صورت سنگ آهک است و مانع از جریان اب می شود و در نهایت به دستگاه فشار وارد می شود.

خرابی پمپ تخلیه :

در صورتی که پمپ تخلیه خراب باشد و بخشی از آن شکسته شده و ترتیب اثر داده نشود احتمال سوختن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی وجود دارد.

انواع پمپ تخلیه لباسشویی

یکی از انواع پمپ تخلیه وجود دارد که مشهور به پمپ با موتور القایی است که به اسم قطب چاکدار نیز شناسایی می شود. نوع دیگر نیز وجود دارد که مشهور به پمپ تخلیه با موتور القایی روتور با آهنربای دائم است.

معمولاً پمپ تخلیه لباسشویی با موتور القایی قطب چاکدار ساده ترین گزینه است و یک میدان مغناطیسی ثابت ایجاد می شود اما چیزی به عنوان چرخش روتور وجود ندارد. برای شروع چرخش میاب به یک میدان مغناطیسی نامتعادل است.

نوع دیگر که مشهور به روتور با آهنربای دائم است شامل یک موتور دارای بوبین با حفاظ پلاستیکی بوده و به واسط آهنربای دائمی کار می کند. این مدل پیشرفته تر از نوع اول است.

آشنایی با اجزای ماشین لباسشویی در تمامی برندها

قیمت پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

قیمت پمپ تخلیه بر اساس سبک های سه خار و بر اساس نوع برند تعیین می شود. معمولاً برای ماشین های لباسشویی سامسونگ و ال جی از پمپ تخلیه ماشین لباسشویی برند آسکول و هنینگ استفاده می شود که کیفیت اجرای خوبی دارند. از سوی دیگر برای برند دیگر از مدل های ماشین لباسشویی نیز پمپ مخصوصی دیده می شود که نسبتاً قیمت گرانتری دارد. برخی از مدل های ۴ خار نیز هستند که به نسبت سه خار کیفیت و قیمت بیشتری دارند.

اجزای پمپ تخلیه

پمپ تخلیه از خارهای مخصوصی تشکیل شده است که بر اساس نوع ماشین لباسشویی تعداد مختلفی دارد. از سوی دیگر برخی از قطعات پمپ تخلیه به صورتی است که نسبت به ایمنی دستگاه نیز اجرا می شود. نیاز است که موقعیت قرار گیری پمپ تخلیه در دستگاه به طور دقیق بررسی شود و هر نوع اشتباه در این زمینه به حداقل برسد. ابعاد پمپ تخلیه معمولاً چندان بزرگ نیست.

پمپ تخلیه لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

آموزش تعویض پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه در بخش پایین ماشین لباسشوی واقع شده است. برای اینکه تعویض پمپ تخلیه به درستی صورت بگیرد نیاز است مراحل زیر طی شود:

۱- اطمینان حاصل کنید که دستگاه به برق وصل نیست.

۲- آب داخل دیگ می بایست تخلیه شود و نیاز است که فیلتر برای تخلیه آب باز شود.

۳- از پیچ کشتی برای پنل های بالا و پشت دستگاه استفاده شود. این پنل ها وزن زیادی دارند و بهتر است از یک شخص بخواهید به شما کمک کند.

۴- سپس نوبت به قطع کردن سیم ها است به طوری که شیلنگ و گیره ها از پمپ در آورده شود و پمپ قدیمی بیرون کشیده شود. پس از آن نوبه به استفاده از یک انبر دست گیره است که باید به سمت پایین تر از شیلنگ تخلیه دور از پمپ حرکت داده شود و سبب می شود که شیلنگ ر موقعیت مشخص خود حرکت نماید. برای اینکه پمپ قدیمی باز شود نیاز است که چرخش در جهت عقربه های ساعت صورت بگیرد.

۵- سپس نوبت به قرار دادن پمپ جدید در جای خود است و باید از انبردست استفاده شود تا گیره ها متصل شوند و سیم برق نیز وصل شود.

تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

روش تست پمپ تخلیه با اهم متر:
۱- دو شاخته برق ماشین لباسشویی را جداسازی کنید.
۲- اهم متر را روشن کنید و پروب های اهم متر را به هم متصل نمایید. باید شاخص اندازه گیری روی صفر قرار بگیرد.
۳- دو سیم متصل به کنار پمپ تخلیه را پیدا کنید. سیم ها باید از پایه های پمپ جدا شوند و همیشه سیم ها از انتها بیرون کشیده شود. دقت کنید که نباید این کار را از وسط انجام دهید.
۴- هر یک از پراب ها باید به یکی از پایانه های پمپ متصل شوند و در نهایت می بایست به درجه اهم متر دقت شود. بر اساس نوع ماشین لباسشویی عدد بین ۵ الی ۱۵ است. در صورتی که غیر از این محدوده باشد نیاز به تعویض پمپ تخلیه است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *