کمک فنر ماشین لباسشویی

کمک فنر ماشین لباسشویی

کمک فنر ماشین لباسشویی قطعه ای است که در بسیاری از لباسشویی‌های امروزی به کار رفته است که نقش مهمی در نگهداری و برقراری توازن در زمان خشک کردن دستگاه و نیز کاهش حرکت دیگ در زمان آبکشی دارد. در بسیاری موارد پیش آمده است که ماشین لباسشویی دچار لرزش یا تکان‌های شدید می شود، اگرچه این لرزش ها آسیبی به ماشین وارد نمی کند؛ اما به مرور زمان در صورت عدم توجه به آن، لباسشویی دچار آسیب جبران ناپذیری خواهد شد.

خدمات تعمیر لباسشویی در مجموعه فاران سرویس

انواع کمک فنر لباسشویی

کمک فنر ماشین لباسشویی یا لرزه گیر انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لرزه گیر فنری، لرزه گیر روغنی، لرزه گیر اصطکاکی (کفشکی)، لرزه گیر اصطکاکی (هوایی)

معمولا برای نگهداری دیگ یا محفظه لباسشویی درون بدنه، از ۲ تا ۴ فنر استفاده می شود. همچنین، برای ایجاد تعادل در داخل بدنه از دو کمک فنر یا لرزه گیر به منظور محدود کردن حرکت آن در جهت های مختلف استفاده می شود. به طور کلی در لباسشویی هایی که از فنر قلاب دار استفاده نمی شود. معمولا یک لرزه گیر اصطکاکی یا روغنی و سه لرزه‌گیر فنری به کار گرفته می شود.

کمک فنر ماشین لباسشویی بوش

این قطعه در لباسشویی های بوش نیز دارای وظیفه مشابه با برندهای دیگر می باشد. کمک فنر ماشین لباسشویی در این برند از یک طرف به فریم پایه و از طرف دیگر به قسمت بیرونی دیگ اتصال دارد. یکی از علل رایج خرابی این قطعه بوش، قرار دادن بار نامتعادل در لباسشویی است که باعث معیوب شدن کمک فنرها می شود.

جدیدترین کمک فنرهای نصب شده روی ماشین لباسشویی به عنوان آنتی‌شوک شناخته می شوند که حتی کوچکترین تکان های لرزه ای را کنترل می کند. عمر مفید این قطعه در لباسشویی بوش ده سال برآورد شده است.

کمک فنر ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین لباسشویی سامسونگ دارای چند کمک فنر در بالای محفظه یا دیگ لباسشویی و دو فنر در پایین می باشد. در این برند مانند سایر برندها، در صورتی خرابی یا آسیب کمک فنر، لباسشویی دچار لرزش یا تکان می شود. در این صورت لازم است که سینی جلوی دستگاه باز شده و تعمیرات مورد نیاز توسط کارشناسان انجام شود. چرا که استفاده از کمک فنرهای نامتناسب برای این برند باعث آسیب و شکستگی دیگ لباسشویی سامسونگ می شود.

کمک فنر لباسشویی ال جی

ماشین لباسشویی ال جی نیز دارای دو کمک فنر در بالای دیگ و دو یا سه کمک فنر در پایین محفظه لباسشویی است. خرابی این قطعه مانند آنچه در لباسشویی سامسونگ گفته شد، باعث ایجاد سروصدا و در موارد شدیدتر باعث تکان آن می شود که برای تعمیر آن لازم است پنل جلوی ماشین را جدا کرد.

در لباسشویی‌های ال جی که درب آن ها از بالای ماشین است، نگهدارنده فنر ممکن است باعث:

ایجاد صدای غیر معمول در هنگام کارکرد ماشین شود که در صورت ضعیف شدن فنر و ایجاد صدا در زمان چرخش آن، لازم است قطعه تعویض شود.

اموزش تعویض کمک فنر لباسشویی

۱-قبل از شروع پروسه تعویض کمک فنر، باید نکات ایمنی رعایت شود. از این رو، ابتدا ماشین لباسشویی را از برق بکشید.

کمک فنر ماشین لباسشویی

از برق کشیدن ماشین لباسشویی

۲- در مرحله بعد بایستی شیر برقی و لوله تخلیه را از شیر آب جدا کرد.

۳- به‌منظور دسترسی به کمک فنر ماشین لباسشویی که چسبیده به بدنه خارجی ماشین لباسشویی است. باید پیچ‌های مربوط به پنل دستگاه باز شده و پنل از لباسشویی جدا شود.

باز کردن پنل لباسشویی

باز کردن پنل ماشین لباسشویی

۴-بعد از باز شدن پنل های پشتی و جلو ماشین لباسشویی، کمک فنر در قسمت زیر دیگ لباسشویی قابل رویت است. برای جدا کردن کمک فنر از دیگ لباسشویی، باید پیچ های موجود در بالای کمک فنر باز شوند.

۵- باید بازوی کمک فنر از کف ماشین لباسشویی جدا شود و کمک فنر جدید نصب شود.

نصب کمک فنر جدید

نصب کمک فنر جدید لباسشویی

۶- بعد از نصب کمک فنر جدید، باید تمام مراحل توضیح داده شده را به طور معکوس انجام داد.

کمک فنر لباسشویی

بستن پنل و اجزای باز شده در مراحل قبل

تست کمک فنر لباسشویی

معمول‌ترین روش برای تست درست کار کردن کمک فنر لباسشویی، توجه به صداها یا لرزش ایجاد شده در زمان شستشو می باشد. ماشین‌های لباسشویی در قسمت جلوی دارای کمک فنر هستند که برای کاهش حرکت دیگ داخل دستگاه استفاده می شوند. اگر این کمک فنرها آسیب دیده و یا فرسوده شده باشند، در طول فرآیند شستشو و چرخش، صدای بلند کوبیده شدن خواهید شنید. در این صورت، کمک فنرها باید تعویض شوند.

تشخیص خرابی کمک فنر لباسشویی

همان طور که قبلا اشاره شد، در لباسشویی های اتوماتیک، کمک فنر از طریق جذب ارتعاشات دیگ لباسشویی، کاهش صدای ماشین لباسشویی را در حین شستشو به دنبال خواهد داشت. در صورتی که کمک فنر ماشین لباسشویی دچار خرابی شده باشد، یا در طی زمان ضعیف شده باشد باعث ایجاد سر و صدا در حین شستشو می شود. در واقع در صورت خرابی یا آسیب کمک فنر لباسشویی، در موارد شدیدتر، لباسشویی دچار تکان و جا به جایی به خصوص در دور های بالا و در زمان آبکشی و خشک کردن، خواهد شد. در این حالت، برای رفع مشکل و کاهش صدا و لرزش‌های آن لازم است کمک فنر لباسشویی تعویض شود.

علت خرابی کمک فنر لباسشویی

از جمله عوامل موثر در خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی می توان به محل قرارگیری ماشین لباسشویی اشاره کرد. در صورتی که موقعیت قرارگیری لباسشویی به درستی تنظیم نشود، به مرور زمان در طی فرآیند شستشو و خشک کردن، لباسشویی با مشکل روبرو شده و بعد از مدتی تعمیر فنر لباسشویی امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

گاهی اوقات وجود بار نامتعادل در داخل ماشین لباسشویی به مرور باعث آسیب به کمک فنر می شود. به علاوه، در صورتی که مقدار لباس‌هایی که در داخل دیگ لباسشویی قرار می‌گیرند بیشتر از مقدار حجم آن باشد، کمک فنرهای طراحی شده به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و از بین می‌روند. در این حالت لازم است تعمیر شود. بنابراین توصیه می‌شود که لباس‌ها را در حجم مشخص شده، در لباسشویی قرار داده و از بروز مشکلات

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *